Różnicowanie warunków płacowych a zasada niedyskryminacji
W naszej firmie funkcjonują różne działy, m.in. produkcyjny, administracyjny i informatyczny. Obecnie jesteśmy na etapie zmiany regulaminu wynagradzania. Chcielibyśmy w nim przyznać niektórym pracownikom działu informatycznego, odpowiedzialnym za kluczowe projekty, dodatkowe świadczenia (premię za pozytywne zakończenie projektu i pakiet medyczny). Czy takie wyróżnienie jednej grupy pracowników będzie dyskryminacją w porównaniu do pozostałych?
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest jedną z generalnych zasad prawa pracy. Powinna być realizowana we wszystkich aspektach zatrudnienia, w tym przy określaniu warunków płacowych. Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości (art. 183c K.p.). Dla potrzeb stosowania wskazanej regulacji, do wynagrodzenia przyjmuje się nie tylko pensję zasadniczą, ale wszystkie składniki płacowe, bez względu na ich nazwę i charakter. Ponadto do wynagrodzeń w rozumieniu art. 183c K.p. zalicza się inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Prace jednakowe lub o jednakowej wartości, o których mowa w przywołanym przepisie, to takie, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Od zasady równego traktowania w zatrudnieniu Kodeks pracy przewiduje kilka wyjątków. Warunki dopuszczalnego zróżnicowania warunków zatrudnienia określa art. 183b § 2 i art. 183c K.p., zgodnie z którymi odmienne ukształtowanie tych warunków jest możliwe, jeżeli:
- dotyczy pracowników, którzy świadczą prace o różnej wartości lub różne rodzajowo (niejednakowe),
- wynika z uwzględnienia kryterium stażu pracy (dłuższego).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca zamierza przyznać dodatkowe świadczenia określonej grupie pracowników, wyodrębnionej ze względu na rodzaj (ważność) wykonywanych prac i związaną z tym odpowiedzialność. Zdaniem redakcji jest to dopuszczalne kryterium zróżnicowania płacowego pracowników. Nie można twierdzić, że prowadzi ono do dyskryminacji innych grup zatrudnionych, ponieważ wykonują oni innego rodzaju prace. O ewentualnej dyskryminacji można mówić, gdyby w ramach tej samej grupy pracodawca przyznał dodatkowe świadczenia tylko niektórym pracownikom, wykonującym takie same prace/o jednakowej wartości co pozostali w grupie.
Należy nadmienić, że pracodawca, który doprowadza do bezprawnego zróżnicowania sytuacji płacowej pracowników, musi się liczyć z ryzykiem zakwestionowania regulacji zakładowych mających dyskryminacyjny charakter. Konsekwencją takich ustaleń może być konieczność zastąpienia dyskryminacyjnych zapisów na takie, które nie naruszają równego traktowania w zatrudnieniu (przykład).
Przykład
Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu z tą zmianą, że pracodawca postanowił przyznać dodatkową premię i pakiet medyczny tylko niektórym pracownikom z grupy osób zatrudnionych przy kluczowych projektach. Wyróżnieni zostali pracownicy o najkrótszym stażu zakładowym i bez zobowiązań rodzinnych, a powodem ich uprzywilejowania przez pracodawcę była chęć przeciwdziałania szybkiej zmiany pracy przez tych pracowników (czego pracodawca nie obawiał się w przypadku pracowników posiadających rodziny). Pominięcie przy premiowaniu innych pracowników z tej samej grupy - w sytuacji gdy wszyscy pracownicy w tej grupie wykonują takie same prace lub o jednakowej wartości - stanowi dyskryminację w zatrudnieniu. Pracodawca powinien więc w regulaminie wynagradzania przyznać dodatkowe świadczenia wszystkim pracownikom zatrudnionym przy kluczowych projektach. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|