Świadczenia delegacyjne w przepisach zakładowych
Jesteśmy zakładem spoza sfery budżetowej i posiadamy regulamin wynagradzania. Nasi pracownicy czasami wyjeżdżają w podróż służbową, niekiedy są to kilkudniowe podróże zagraniczne. Do tej pory do rozliczenia świadczeń z tytułu tych podróży stosowaliśmy wprost przepisy rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, teraz jednak chcemy uregulować niektóre należności w przepisach zakładowych. Czy możemy ustalić w regulaminie wynagradzania ryczałty za nocleg w niższej wysokości niż to wynika z rozporządzenia?
Generalnie prawo pracy nie zabrania wprowadzenia takich zapisów, jednak trzeba zasygnalizować, że z orzecznictwa z zakresu prawa pracy można wysnuć wniosek, iż uregulowania zakładowe w zakresie świadczeń delegacyjnych mogą być wprowadzone tylko na korzyść pracownika.
Przy określaniu wysokości świadczeń z tytułu podróży służbowych pracodawcę pozabudżetowego ogranicza jedynie art. 775 § 4 K.p., stanowiący, że diety krajowe i zagraniczne ustalone dla pracowników zatrudnionych w prywatnym zakładzie, nie mogą być niższe niż dieta krajowa przysługująca pracownikowi ze sfery budżetowej. Minimalna wysokość diety za podróż krajową i zagraniczną, którą można ustalić w wewnętrznych przepisach płacowych wynosi aktualnie 30 zł.
Z literalnego brzmienia art. 775 § 4 K.p. wynika, że pracodawca pozabudżetowy może zmieniać wysokość diet zagranicznych (z zastrzeżeniem ich minimalnej wysokości) i innych świadczeń przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowych, m.in. ryczałtu za nocleg. Niemniej wprowadzenie regulacji zakładowych określających warunki wypłaty należności za podróż służbową na niekorzyść pracownika może być dla pracodawcy ryzykowne. Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 r., podjętej w składzie 7 sędziów, sygn. akt II PZP 1/14, pracodawca pozabudżetowy nie może ustalić warunków zwrotu kosztów podróży służbowej na poziomie niższym niż to wynika z rozporządzenia o podróży służbowej. Wprawdzie uchwała ta nie ma rangi obowiązującego prawa, niemniej w razie sporów sądowych o świadczenia z tytułu podróży służbowej może być brana przez sądy pod uwagę. Trzeba też zauważyć, że, zdaniem redakcji, możliwość odrębnego uregulowania w aktach zakładowych warunków wypłaty świadczeń delegacyjnych nie dotyczy metodyki naliczania diety i ustalania długości podróży służbowej. W tym zakresie pracodawca powinien stosować wprost przepisy rozporządzenia dotyczącego podróży służbowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|