Podstawa rozliczenia umowy o dzieło
Spółka jest wydawcą czasopisma. Redaktorzy zatrudniani są na umowę o pracę, jednak niekiedy zamawia teksty u autorów zewnętrznych, z którymi zawiera umowy o dzieło. Rozliczenia z wykonawcami dokonuje na podstawie wystawianych przez spółkę rachunków. Czy konieczne jest, aby rachunki były podpisywane własnoręcznie przez autorów?
W sytuacji gdy przedmiotem umowy jest tworzenie utworów (tekstów) na określonych w umowie zasadach, stosunek prawny zawiera element twórczy, a umowa o dzieło jest właściwym rodzajem kontraktu pomiędzy stronami.
Zawarte w Kodeksie cywilnym przepisy dotyczące umowy o dzieło nie określają wyczerpująco tego stosunku prawnego, a strony zawierając umowę mają możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb poprzez zamieszczenie w niej potrzebnych im zapisów. Dopuszczalną granicę, do której strony mogą określać wzajemne prawa i obowiązki, określa art. 3531 Kodeksu cywilnego regulujący zasadę swobody umów.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby strony już na etapie zawierania umowy określiły sposób wystawiania rachunku, dokumentowania należnego wynagrodzenia i rozliczenia z tytułu jej wykonania. W przypadku gdy umowa nie zawiera tego typu postanowień, należy przyjąć, że metoda określona przez spółkę jest dopuszczalna. O ile bowiem obowiązkiem zamawiającego jest zapłata wynagrodzenia za wykonane dzieło, to regulacje ustawowe nie precyzują konieczności wystawiania przez strony rachunku.
Dokument taki może być jednak wystawiany na potrzeby księgowe, nie ma zatem przeszkód, aby był on wystawiany przez zamawiającego, a do wypłaty wynagrodzenia nie wymaga podpisu wykonawcy dzieła. Istotne jest przy tym, aby z treści rachunku wynikała wysokość wynagrodzenia ustalona przez strony w umowie.
Co ważne, w przypadku umowy o dzieło strony mogą uregulować moment, w którym przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie za wykonanie dzieła. Zasadą wypływającą z K.c. jest, że wynagrodzenie należne jest przyjmującemu zamówienie z chwilą oddania dzieła, chyba że strony umowy poczyniły inne ustalenia. Jeżeli natomiast jest ono wykonywane częściami, a umowa nie określa terminów jego zapłaty, zastosowanie znajdzie art. 642 § 2 K.c. Zgodnie z jego treścią, jeśli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, to jest ono należne z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.
Nie ma więc przeciwwskazań, aby spółka wystawiała rachunki do poszczególnych etapów wykonanego dzieła.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|