Zakaz konkurencji po zakończeniu umowy
Spółka z o.o. jest wydawcą podręczników i materiałów dydaktycznych przeznaczonych do kursów nauki jazdy. W ramach umowy zlecenia współpracuje z przedstawicielami handlowymi. Jednym z warunków umowy jest zakaz konkurencji trwający w czasie realizacji umowy, jak i kilka lat po jej zakończeniu. Zakaz konkurencji po wygaśnięciu umowy nie wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem, a za jego złamanie przewidziana jest kara umowna. Czy taka praktyka jest prawidłowa?
Problem zakazu konkurencji nie został unormowany w przepisach Kodeksu cywilnego, które regulują umowę zlecenia, zatem strony w tym zakresie korzystają z zasady swobody umów. Stosunek zlecenia jako umowa cywilnoprawna nie ma charakteru pracowniczego, co oznacza m.in., że nie znajdują do niego zastosowania regulacje zawarte w Kodeksie pracy. Nie można zatem na podstawie obowiązujących przepisów czy przez analogię stosować do zlecenia przepisów dotyczących należnego wynagrodzenia za trwanie zakazu konkurencji przy umowie o pracę.
Zakaz konkurencji jest elementem, który strony mogą zawrzeć w umowie zlecenia i, co do zasady, może dotyczyć on zarówno okresu, przez który obowiązuje umowa, jak i czasu po jej wygaśnięciu, w zależności od decyzji stron w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że zasada swobodnej woli stron w zakresie kształtowania treści umowy ma swoje ograniczenia, o których mowa w art. 3531 K.c.
Spółka może przewidzieć w umowie zakaz konkurencji po wygaśnięciu umowy zlecenia bez powiązania go z dodatkowym wynagrodzeniem dla zleceniobiorcy przez okres trwania tego zakazu. Tego rodzaju zachowanie nie stanowi czynu zabronionego i nie jest zakazane przez obowiązujące przepisy.
Postanowienie w tym przedmiocie może jednak być uznane za naruszające zasadę swobody umów i w konsekwencji dochodzenie ewentualnych roszczeń z tytułu złamania zakazu w postępowaniu sądowym może być bardzo trudne.
Zakaz taki został bowiem uznany przez SN za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego w wyroku z dnia 11 września 2003 r., sygn. akt III CKN 579/01. Analogicznie mogą być interpretowane postanowienia dotyczące kar umownych za nieprzestrzeganie zakazu. Ich zastrzeżenie w umowie jest jednak dopuszczalne.
Nowe uprawnienia na czas epidemii
Zgodnie z art. 15gf ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który wszedł w życie z dniem 24 czerwca 2020 r., w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, strony umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu m.in. umowy zlecenia, na rzecz których ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej, mogą ją wypowiedzieć z zachowaniem terminu 7 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|