Brak obowiązku zawierania umowy o pracę
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymałem odpis pozwu o zapłatę skierowany do sądu pracy przez mojego byłego zleceniobiorcę. Domaga się on wypłaty wynagrodzenia z umowy o pracę i ekwiwalentu za urlop. Przedmiotem zawartej przez nas umowy było wykonywanie obowiązków sprzedawcy przez okres jednego miesiąca. Zleceniobiorca sam ustalał dni i godziny, w których wykonywał pracę. Gdyby współpraca dobrze się układała prawdopodobnie zawarlibyśmy kolejną umowę. Czy faktycznie byłem zobligowany do zatrudnienia go na podstawie umowy o pracę?
W sytuacji gdy Czytelnik zawarł ze zleceniobiorcą umowę cywilnoprawną, tj. umowę zlecenia lub o świadczenie usług, która w istocie nie posiada cech umowy o pracę, roszczenie jest niezasadne, a dodatkowo do rozpoznania sprawy właściwy jest wydział cywilny.
Decydując się na złożenie pozwu, zleceniobiorca uważający się za pracownika zobowiązany jest udowodnić swoje twierdzenia. Zatem to na nim spoczywa ciężar wykazania, że umowa faktycznie ma cechy umowy o pracę, a jego roszczenie jest zasadne. Tego rodzaju dowód może zostać przeprowadzony przy pomocy różnych środków dowodowych, w tym zeznań świadków.
Czytelnik jednak jako przedsiębiorca miał możliwość zawarcia z powodem umowy zlecenia, a obowiązujące przepisy nie obligowały go do zawarcia umowy o pracę, nie zawierają też domniemania, że doszło do zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę.
Co prawda z art. 22 § 1 i § 11 Kodeksu pracy wynika, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, a zatrudnienie w tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy, jednak to powód zobowiązany jest do wykazania, że w istocie zatrudnienie miało charakter pracowniczy.
Po otrzymaniu pozwu Czytelnik powinien złożyć odpowiedź na pozew, gdzie wyjaśni okoliczności zawarcia umowy z powodem. W przedstawionej sytuacji szczególnie istotne jest, że to zleceniobiorca decydował o czasie i ilości pracy, co przemawia za prawidłowością zawarcia umowy zlecenia. Warto także dołączyć umowę zlecenia oraz inne dokumenty potwierdzające, że umowa miała charakter cywilnoprawny. Powinien też rozważyć złożenie wniosku o przesłuchanie świadków, którzy byli obecni przy zawieraniu i realizacji umowy z powodem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|