Kryteria doboru właściwej umowy cywilnoprawnej
Firma ma przekazać dokumenty do archiwum państwowego. W celu prawidłowego przygotowania i opisania dokumentów ma zamiar zawrzeć umowę zlecenia z wieloletnim pracownikiem archiwum. Jednocześnie chce, aby zrealizował on, w oparciu o przygotowane przez siebie materiały i slajdy, szkolenie dla pracowników firmy dotyczące zasad prowadzenia archiwum. Czy w tym zakresie może zawrzeć umowę o dzieło?
O ile w zakresie czynności związanych z porządkowaniem, opisywaniem i przygotowywaniem dokumentów do archiwum nie ma wątpliwości, iż jest to umowa starannego działania, a więc właściwe będzie zawarcie umowy zlecenia, o tyle kwestia związana z prowadzeniem szkolenia jest bardziej złożona.
Podstawowym kryterium rozróżnienia umowy o dzieło od umowy zlecenia jest określenie, czy jest to umowa starannego działania (która dotyczy wykonywania czynności), jak np. w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych czy sprawy sądowej. Jeżeli natomiast strony umowy skupiają się na osiągnięciu określonego rezultatu, np. powstaniu projektu architektonicznego, to umowa taka, jako umowa rezultatu, stanowić będzie umowę o dzieło.
Ocena prowadzenia szkolenia czy wykładu w kontekście zawarcia właściwej umowy cywilnoprawnej była wielokrotnie przedmiotem orzecznictwa sądowego. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2016 r., sygn. akt II UK 217/15, Sąd uznał, że umowa dotycząca jednorazowego wykładu lub wykładu przeprowadzonego w czasie krótkotrwałego szkolenia może być przedmiotem umówionego dzieła, jeżeli dotyczyła ściśle określonego tematu, a warunki umowy poddawały się weryfikacji.
Z wyroku Sądu Najwyższego nie wynika jednak, że do każdego szkolenia czy wykładu należy stosować umowę o dzieło, a jedynie, że zawarcie tej umowy jest możliwe, jeżeli spełnione są wskazane w nim kryteria. Sąd wskazał bowiem dalej, że prowadzenie wykładu może odbywać się także na podstawie umowy o pracę czy zlecenia.
Problem zawarcia odpowiedniej umowy wynika z obowiązków składkowych związanych z zawarciem umowy zlecenia. Należy jednak pamiętać, że w razie kontroli ZUS ma możliwość nałożenia obowiązku zapłaty składek, jeżeli uzna, że umowa nie ma cech umowy o dzieło. W tym miejscu warto przywołać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 marca 2017 r., sygn. akt II GSK 2643/15, w którym NSA uznał, że przedmiotem umowy o dzieło może być wytwór pracy intelektualnej człowieka, a więc rezultat niematerialny, m.in. wykład, a nawet cykl specjalistycznych wykładów na skonkretyzowane tematy.
Biorąc pod uwagę fakt, iż szkolenie ma mieć charakter jednorazowy, a nie cykliczny i ma być prowadzone w oparciu o materiały i slajdy przygotowane przez prowadzącego, który opracowuje także program i treść szkolenia, w świetle przywołanych orzeczeń dopuszczalne jest zawarcie z wykładowcą umowy o dzieło w przedmiocie wykładu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku należy zawrzeć z nim osobną umowę zlecenia na przeprowadzenie pozostałych prac dotyczących dokumentów archiwalnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|