Ustalenie dochodu w razie opłacania podatku na zasadach ogólnych
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Podatek dochodowy z działalności rozliczam na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W 2020 r. moje przychody uzyskane z racji prowadzonej firmy nie przekroczyły 120.000 zł. Od 1 stycznia 2021 r. chciałabym więc opłacać za siebie składki społeczne w ramach małego ZUS. Czy do wyliczenia dochodu na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS powinnam uwzględnić różnice remanentowe?
TAK. W ramach tzw. małego ZUS składki na ubezpieczenia społeczne mogą opłacać przedsiębiorcy, których roczny przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120.000 zł. Oprócz tego muszą też spełnić pozostałe warunki określone w art. 18c ustawy systemowej. Takie osoby ustalają wówczas samodzielnie właściwą dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o dochód z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym.
Sposób obliczenia dochodu rocznego u podatników pdof prowadzących podatkową księgę został określony w pkt 22 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). Z przywołanych w tym rozporządzeniu objaśnień wynika, że w celu ustalenia rocznego dochodu, na oddzielnej stronie księgi należy:
1) ustalić wartość osiągniętego przychodu w roku podatkowym (kolumna 9),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów w sposób następujący:
a) do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kolumn 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec danego roku,
b) kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kolumny 14 oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi podatkowej,
3) wysokość osiągniętego przychodu (kolumna 9) pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodu; powstała różnica stanowi kwotę dochodu osiągniętego w roku podatkowym (lub straty poniesionej w tym roku).
Tym samym przy obliczaniu rocznego dochodu na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorcy, który chce od 1 stycznia 2021 r. skorzystać z małego ZUS, dochód roczny powinien być wyliczany z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych.
Należy też pamiętać, że jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, który chce skorzystać z małego ZUS oraz osób z nim współpracujących zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, wtedy roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym powiększa się o kwoty tych składek, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (art. 18c ust. 4a ustawy systemowej).
Kalkulator dla przedsiębiorcy ustalającego podstawę wymiaru składek społecznych w oparciu o dochód dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|