Potwierdzenie prawa przedsiębiorcy do małego ZUS
Od 1 stycznia 2021 r. chcę zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ZUS jako przedsiębiorca korzystający z tzw. małego ZUS (wiem, że muszę złożyć w organie rentowym odpowiednie dokumenty wyrejestrowujące i zgłoszeniowe). W jaki sposób powinienem w takim przypadku rozliczać się z ZUS? Czy będę musiał przedłożyć w ZUS dokumenty poświadczające wysokość przychodu za 2020 r.?
Na przedsiębiorcy korzystającym od 1 stycznia 2021 r. z małego ZUS, oprócz obowiązków związanych z przekazaniem do ZUS odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych oraz samodzielnym ustaleniem właściwej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, będą ciążyły też dodatkowe obowiązki. Powinien on bowiem przekazywać informację o rocznym przychodzie i dochodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym, formie opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia ustalonej na dany rok kalendarzowy w:
- deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA cz. II (składanej razem z podstawową deklaracją ZUS DRA) - jeśli przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie lub
- raporcie ZUS RCA cz. II. (składanym razem z podstawowym raportem ZUS RCA) - jeżeli przedsiębiorca rozlicza składki również za inne osoby ubezpieczone.
Druki ZUS DRA cz. II i ZUS RCA cz. II dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
Przedsiębiorca korzystający z małego ZUS opłacający składki wyłącznie za siebie lub osoby z nim współpracujące może być zwolniony z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc po ich złożeniu za pierwszy pełny miesiąc do końca roku kalendarzowego, na który ustalił podstawę wymiaru składek społecznych w ramach małego ZUS. Taka osoba jest zobowiązana do złożenia dokumentów rozliczeniowych za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej każdego kolejnego roku, na który ustaliła podstawę wymiaru składek w ramach małego ZUS.
Dokumenty potwierdzające zastosowane w poprzednim roku kalendarzowym formy opodatkowania, wysokość rocznego przychodu i rocznego dochodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy przedsiębiorca, który korzysta z omawianej preferencji, ma obowiązek przedstawić tylko na żądanie organu rentowego. Na ich okazanie ma 14 dni kalendarzowych, licząc od dnia doręczenia wezwania w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi, ZUS ustali mu za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2021 r. - 157.770 zł).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|