Nie można przejść na mały ZUS po wykluczeniu z KRUS
Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą od 3 lat. Obecnie jestem ubezpieczony w KRUS jako rolnik. Należny podatek z działalności gospodarczej za 2020 r. najprawdopodobniej przekroczy roczną kwotę graniczną i od 1 czerwca 2021 r. KRUS wykluczy mnie z ubezpieczenia rolniczego. Będę więc musiał zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS jako przedsiębiorca. Czy będę mógł wtedy skorzystać z małego ZUS, skoro moje przychody w 2020 r. nie przekroczyły 120.000 zł?
NIE. Z małego ZUS nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych. Tak określa art. 18c ust. 11 pkt 3 ustawy systemowej. Liczba dni prowadzenia działalności odpowiada liczbie dni, w której przedsiębiorca podlegał z tego tytułu w poprzednim roku ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dlatego nie należy uwzględniać w niej liczby dni, w których przedsiębiorca wprawdzie prowadził działalność gospodarczą, ale np. podlegał w KRUS rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu.
Czytelnik będzie musiał dokonać zgłoszenia w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako przedsiębiorca od następnego dnia po wyłączeniu przez KRUS z rolniczego ubezpieczenia, na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 X X lub 05 12 X X - jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W 2021 r. powinien to zrobić od 1 czerwca od tego bowiem dnia KRUS wyłączy go z rolniczego ubezpieczenia ze względu na zbyt wysoki podatek z działalności.
Składki społeczne oraz zdrowotną Czytelnik będzie musiał naliczać za każdy miesiąc kalendarzowy od zadeklarowanej podstawy, nie niższej niż określone minimum, tj.:
- w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne - 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2021 r. - 3.155,40 zł),
- w przypadku składki zdrowotnej - 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (obecnie kwota tego wynagrodzenia nie jest jeszcze znana, więc nie możemy podać kwoty najniższej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej przedsiębiorców w 2021 r.).
Jeśli Czytelnik nie ukończył 60 lat, to powinien też opłacać za siebie składki na FP i FS (łącznie 2,45%). Składki na te fundusze nalicza się od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych (tu: od kwoty 3.155,40 zł).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|