Brak opłacanej składki chorobowej a zasiłek z tytułu niezdolności do pracy
Na mój profil płatnika składek na PUE ZUS wpłynęło zaświadczenie lekarskie jednej ze zleceniobiorczyń, której z dniem 30 stycznia 2021 r. zakończy się umowa zlecenia. Zgłosiłam ją do ubezpieczenia chorobowego już w styczniu 2020 r., ale mimo naliczenia składek na ubezpieczenie chorobowe nie uregulowałam ich. Zwolnienie lekarskie obejmuje zarówno okres w czasie trwania umowy, jak i po jej zakończeniu. Jestem płatnikiem świadczeń chorobowych. Jak postąpić w sytuacji, gdy nie były za nią płacone składki chorobowe?
Mimo wpłaty składek ZUS w zaniżonej kwocie (bez składki chorobowej) zleceniobiorczyni nadal podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Należy zatem przyjąć, że ma prawo do zasiłku chorobowego.
Generalnie ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. W przypadku podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, tj. np. gdy chodzi o zleceniobiorcę, zasiłek chorobowy przysługuje po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, do którego (w razie potrzeby) wlicza się poprzednie okresy takiego ubezpieczenia. Mowa o tym w art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Zleceniobiorczyni z tytułu zawartej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniu chorobowemu od stycznia 2020 r. Legitymuje się zatem wymaganym okresem ubezpieczenia chorobowego. Tym samym za okres stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim niezdolności do pracy przysługuje jej prawo do zasiłku chorobowego. Jednak Czytelniczka, mimo iż jest płatnikiem świadczeń chorobowych, nie powinna wypłacać tego świadczenia za cały okres widniejący na przekazanym jej na PUE ZUS zaświadczeniu lekarskim.
W myśl art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy zasiłkowej, osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia prawo do zasiłków i ich wysokość ustala oraz zasiłki te wypłaca ZUS.
Czytelniczka powinna zatem wypłacić zleceniobiorczyni zasiłek chorobowy za okres przypadający do 30 stycznia 2021 r., a gdy zleceniobiorczyni wystąpi do ZUS z wnioskiem o zasiłek chorobowy należny jej za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, to organ wezwie zapewne Czytelniczkę do przekazania mu zaświadczenia płatnika składek. Będzie ona mogła wówczas skorzystać z formularza Z-3a, przygotowanego przez organ rentowy do wypełnienia przez płatnika składek w omawianej sytuacji. Co ważne, od nieopłaconych w terminie składek należne są odsetki za zwłokę (patrz ramka). Podobnie jest w przypadku wypłaty świadczeń chorobowych po ustawowym terminie. Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty tych świadczeń zobowiązani zostali przez ustawodawcę do ich wypłaty w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik składek nie wypłacił zasiłku we wskazanym terminie, jest on zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przy wyliczaniu odsetek za zwłokę płatnik składek powinien pamiętać o tym, że:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|