Gdy e-ZLA potwierdza okres dłuższy niż 30 dni
Jedna z moich pracownic jest w ciąży. Jednak pierwsze jej zwolnienie lekarskie zostało udostępnione na moim profilu płatnika składek dopiero 28 grudnia 2020 r. Jest ono wystawione na długi okres, znacznie przekraczający 30 dni. Według mojej wiedzy lekarz nie może wystawić zwolnienia na dłużej niż 30 dni. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić jako płatnik zasiłku (uprawnienia takie nabyłem w 2021 r.)?
Zaświadczenie lekarskie wystawione w formie elektronicznej jest jednym z dowodów stwierdzających m.in. czasową niezdolność do pracy z powodu choroby niezbędnym przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości. Stanowi o tym art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
W myśl § 8 rozporządzenia MPiPS w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego... (Dz. U. z 2015 r. poz. 2013), zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Z regulacji tej nie wynika zatem, jak sugeruje Czytelnik, że lekarz nie może wystawić zaświadczenia lekarskiego na okres dłuższy niż 30 dni. Nie oznacza to jednak, że Czytelnik nie może mieć wątpliwości.
Płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, dokonują kontroli:
- prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny, jak również
- formalnej zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę zwolnienia od pracy, polegającej na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:
- nie zostało sfałszowane,
- zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.
W razie podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie wydane zostało niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, płatnik składek występuje o wyjaśnienie sprawy do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Ponadto zgodnie z art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku przysługującego ubezpieczonemu.
Jeśli zatem Czytelnik zdecyduje się na skorzystanie z przedstawionych możliwości, to powinien wystąpić do ZUS, opisując swoje wątpliwości. Może on w tym celu skorzystać z przygotowanego przez organ rentowy stosownego formularza, tj. ZAS-58.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|