Niezdolność do pracy pracownika na przełomie roku
Gdy okres niezdolności do pracy wykracza poza dany rok kalendarzowy, należy ustalić m.in. jaki rodzaj świadczenia od 1 stycznia przysługuje pracownikowi i kto będzie jego płatnikiem.
Podstawowe zasady
Według podstawowych zasad, jeśli pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, to pracodawca na bieżąco ustala uprawienia do stosownego świadczenia chorobowego oraz jego wysokość i wypłaca to świadczenie albo przekazuje płatność zasiłku chorobowego do ZUS. Dzieje się tak nie tylko w przypadku zasiłku chorobowego, ale także innych świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego należnych z ubezpieczenia wypadkowego.
Pracodawca musi jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności w danym roku kalendarzowym pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, za sprawą art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Ilość dni tego świadczenia wynosi w ciągu roku kalendarzowego odpowiednio do:
- 33 dni lub
- 14 dni - w przypadku pracownika, który przed 1 stycznia danego roku ukończył 50. rok życia.
Rodzaj należnego świadczenia
Jeśli niezdolność do pracy pracownika przypada na przełomie roku kalendarzowego, zgodnie ze stanowiskiem ZUS, zaprezentowanym w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie www.zus.pl, od 1 stycznia nowego roku pracownikowi przysługuje takie samo świadczenie co w dniu 31 grudnia poprzedniego roku (patrz ramka).
Ustalanie rodzaju świadczenia należnego pracownikowi od 1 stycznia kolejnego roku Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do:
|
Zatem, gdy pracownik chorował na przełomie 2020/2021 roku, należy ustalić, jakie świadczenie przysługuje mu od 1 stycznia 2021 r. Jeżeli będzie to:
- wynagrodzenie chorobowe - trzeba upewnić się (biorąc pod uwagę wiek pracownika), czy w 2021 r. nie zmienił się wymiar dni tego świadczenia (z 33 na 14),
- zasiłek chorobowy, to:
- mimo nabycia uprawnień do wypłaty świadczeń chorobowych wypłatę zasiłku będzie kontynuował ZUS,
- w razie utraty uprawnień do wypłaty tego świadczenia należy płatność zasiłku chorobowego należnego za okres od 1 stycznia 2021 r. przekazać do ZUS (przykład).
Przykład Pracownik zatrudniony (od dwóch lat) stał się niezdolny do pracy począwszy do 1 listopada 2020 r. Jego niezdolność do pracy jest nieprzerwana. Ostatnie zaświadczenie lekarskie wystawiono mu na okres od 18 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. W dniu 31 grudnia 2020 r. pracownikowi przysługiwał zasiłek chorobowy. Tryb postępowania w zakresie wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 1 stycznia 2021 r. uzależniony jest od tego, kto był w 2020 r. i jest w 2021 r. płatnikiem zasiłków.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|