Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego
Od 1 stycznia 2021 r. uzyskaliśmy uprawnienia płatnika zasiłków z uwagi na fakt, iż na dzień 30 listopada 2020 r. zgłaszaliśmy do ubezpieczenia chorobowego 23 ubezpieczonych, a więc powyżej 20 osób. W 2020 r. nie byliśmy płatnikiem zasiłków dla swoich ubezpieczonych. W 2020 r. jeden z pracowników często korzystał z zasiłku opiekuńczego na chorego 10-letniego syna. Wówczas każdorazowo składałam do ZUS druki Z-3 i Z-15A. Pracownik ponownie sprawuje opiekę nad tym samym chorym dzieckiem od początku stycznia 2021 r. Czy i obecnie wskazane dokumenty powinnam przekazać do ZUS?
NIE. Czytelniczka nie ma także obowiązku wypełniania druku Z-3.
Zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku, płatnik składek przekazuje do ZUS, jeśli to ten właśnie organ rentowy zobowiązany jest do wypłaty zasiłków jego ubezpieczonym. W przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem zaświadczenie to powinno zawierać informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków (...). Najlepiej w tym celu wykorzystać opracowany przez organ rentowy, wspomniany w pytaniu formularz Z-3.
Jeśli jednak to płatnik składek sam wypłaca zasiłki swoim pracownikom, nie musi przekazywać do ZUS, a tym samym sporządzać takiego zaświadczenia.
Drugi z wymienionych przez Czytelniczkę druków (Z-15A - Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem) musi wprawdzie każdorazowo być wypełniany przez pracownika ubiegającego się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym (obecnie już 11-letnim) synem, jednak w tym roku nie ma potrzeby przekazywania go do ZUS. Postępowanie w sprawie zasiłku opiekuńczego wszczyna się bowiem na podstawie wniosku o to świadczenie. Na jego podstawie (oraz zaświadczenia lekarskiego np. wystawionego w formie elektronicznej) pracodawca sam powinien ustalić pracownikowi prawo do zasiłku opiekuńczego oraz dokonać jego wypłaty.
Przy czym wypełniony przez pracownika formularz Z-15A należałoby przekazać do ZUS, gdyby np. płatnik składek, mając wątpliwości w zakresie uprawnień pracownika do zasiłku opiekuńczego, wystąpił do organu rentowego o zajęcie stanowiska w sprawie (patrz ramka).
ZUS rozstrzyga wątpliwości Z wnioskiem o ustalenie uprawnień ubezpieczonego do zasiłku może wystąpić do ZUS:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|