Wątpliwości przy uznawaniu zdarzenia za wypadek
Pod koniec grudnia 2020 r. na terenie mojego zakładu pracy jeden z pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Na początku pracownik ten czuł się dobrze, jednak w styczniu 2021 r. został uznany za niezdolnego do pracy. Od tego też roku po raz pierwszy nabyłam uprawnienia płatnika zasiłków. Mam wątpliwości co do uznania tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Czy powinnam zatem podjąć wypłatę wynagrodzenia chorobowego, do którego pracownik ma prawo?
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy sporządza protokół. Szczegółowo kwestie te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z 2009 r. nr 105, poz. 870).
Jeśli pracodawca - upoważniony do wypłaty zasiłków ma wątpliwości, czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, może wystąpić do ZUS z zapytaniem w tej sprawie przedkładając posiadaną dokumentację.
Skoro pracownik legitymuje się okresem wyczekiwania, to do czasu zakończenia postępowania powypadkowego i uznania przez organ zdarzenia za wypadek przy pracy Czytelniczka powinna wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za dni niezdolności do pracy stwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, z uwzględnieniem obowiązującego go limitu. Jeżeli pracownik będzie niezdolny do pracy po upływie okresu, za który będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe (14 lub 33 dni), a postępowanie przed ZUS nie zostanie jeszcze zakończone, wówczas Czytelniczka powinna rozpocząć wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Natomiast gdy organ uzna zdarzenie za wypadek przy pracy Czytelniczka powinna obliczyć pełną kwotę należnego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego i w razie, gdy kwota wypłacona pracownikowi:
- jest niższa niż należna - wypłacić różnicę między kwotą należną a wypłaconą,
- jest równa kwocie należnej - wypłacone wynagrodzenie potraktować jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego,
- przewyższa należną kwotę zasiłku - wypłacone wynagrodzenie potraktować jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jedynie do wysokości należnego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
We wszystkich tych przypadkach Czytelniczka będzie zobowiązana złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące do ZUS.
Wobec istniejących wątpliwości, co do uznania zdarzenia za wypadek, wystąpienie z zapytaniem do ZUS jest najlepszym rozwiązaniem. Warto bowiem pamiętać, że ZUS odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego m.in. w przypadku gdy protokół powypadkowy zawiera stwierdzenia bezpodstawne. Tak stanowi art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205). Może zatem dojść do sytuacji, że pomimo uznania przez pracodawcę zdarzenia za wypadek przy pracy, ZUS będzie innego zdania - przykładowo na etapie rozpoznawania wniosku o jednorazowe odszkodowanie. Stanowisko ZUS nie pozostanie wówczas bez znaczenia dla wypłaconych przez pracodawcę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|