Postępowanie po ujawnieniu braku wypłaty zasiłku
Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników, ale dopiero od 2021 r. będę wypłacał świadczenia chorobowe. Od znajomego, od lat prowadzącego firmę, słyszałem, że w ubiegłym roku zdarzyło mu się nie wypłacić pracownikowi należnego mu świadczenia chorobowego. Później musiał prostować tę sprawę. Co tak naprawdę trzeba zrobić w takiej sytuacji? Czy świadczenia chorobowe przedawniają się?
Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (art. 67 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Jednocześnie jednak w art. 67 ust. 4 ustawy zasiłkowej ustawodawca zastrzegł, że jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym albo ZUS, roszczenie to przedawnia się po upływie 3 lat.
Gdy zatem nie dojdzie do przedawnienia roszczenia, to świadczenie należy wypłacić. Niewątpliwie jego wypłata następuje wówczas po ustawowym terminie, co zobowiązuje pracodawcę do wypłaty zaległego zasiłku wraz z ustawowymi odsetkami (powinny być one naliczone i wypłacone z urzędu - bez wniosku ubezpieczonego).
Szczegółowe zasady wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych zostały określone w wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. U. z 1999 r. nr 12, poz. 104). Wynika z nich m.in. iż:
- odsetki wypłaca się:
- za okres od dnia następującego po upływie terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty, przewidzianego w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń - do dnia wypłaty świadczeń,
- z urzędu łącznie z wypłatą opóźnionego świadczenia,
- jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się dzień przekazania należności na pocztę lub do banku,
- należne do wypłaty odsetki oblicza się przez pomnożenie kwoty opóźnionego świadczenia przez liczbę dni opóźnienia i przez roczną stopę procentową odsetek oraz przez podzielenie tego iloczynu przez 365 (patrz ramka).
Jeśli Czytelnik, jako uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, będzie zmuszony wypłacić taką należność po terminie, co będzie wyłącznie następstwem jego błędu, to musi pamiętać o wypłacie wraz z nią przysługujących ubezpieczonemu odsetek. Odsetki będą należne od niewypłaconego zasiłku zarówno w całości, jak i w części.
Wzór na obliczenie odsetek ustawowych
gdzie: KO - kwota należnych odsetek, KZ - kwota nieterminowo wypłaconego zasiłku, LDO - liczba dni opóźnienia, RSPO - roczna stopa procentowa odsetek. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|