Wcześniejsza rezygnacja przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego
Pracownica w ciągu 21 dni po porodzie wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po macierzyńskim, z reszty tego urlopu zrezygnowała. Po upływie roku od rezygnacji z urlopu rodzicielskiego pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego. Czy po wcześniejszej rezygnacji z tego urlopu może skorzystać z tej luźnej części?
NIE. Wynika to z trybu udzielenia pracownicy urlopu rodzicielskiego.
Urlop rodzicielski może być udzielony w dwóch trybach, tj.:
- z góry - na podstawie art. 1791 K.p., który przewiduje złożenie przez pracownicę w ciągu 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie, bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (lub pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający temu urlopowi) urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze,
- z dołu - na podstawie wniosku składanego w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 1821d K.p.).
W pierwszym przypadku urlop rodzicielski wykorzystywany jest w całości, natomiast przy urlopie rodzicielskim udzielonym w trybie art. 1821d K.p. pracownik może go wykorzystać w częściach, w tym jedna część, tzw. luźna w wymiarze do 16 tygodni, nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.
Niezależnie od zastosowanego trybu udzielenia urlopu rodzicielskiego, w każdym przypadku pracownikowi przysługuje prawo do rezygnacji z niego. Rezygnacja może jednak oznaczać utratę niewykorzystanej części urlopu - w przypadku, gdy został on udzielony z góry, a nie został przejęty przez ojca dziecka. Należy zauważyć, że aby wystąpiła luźna część urlopu rodzicielskiego, uprzednio musi zostać wykorzystana chociaż jedna standardowa część tego urlopu. Takiego warunku nie spełnia urlop rodzicielski udzielany z góry, ponieważ jest on udzielany w pełnym wymiarze, bez możliwości podziału go na części. Stąd w przypadku rezygnacji z tego urlopu i nieprzejęcia go przez pracownika - ojca dziecka, urlop ten definitywnie przepada.
Takie samo stanowisko prezentuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie resortu z dnia 24 lutego 2016 r., będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa , stwierdzono, że: "(...) w przypadku złożenia przez pracownicę jednego wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, może ona zrezygnować z niego w całości lub w części. (...) W tym trybie wnioskowania o urlop rodzicielski nie ma (...) możliwości wnioskowania o urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni nieprzypadający bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. (...)".
Nieco inne są konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego udzielonego z dołu. Zdaniem redakcji, po rezygnacji pracownik może jeszcze złożyć wniosek o tzw. luźną część urlopu, jednak nie może wykorzystać więcej niż maksymalnego wymiaru tej części, tj. 16 tygodni urlopu. W praktyce więc - aby nie stracić na całościowym wymiarze urlopu - przed udzieleniem jego tzw. luźnej części, pracownik powinien wykorzystać pozostałą część urlopu.
Przykład Dwie pracownice korzystały z urlopu rodzicielskiego. Pierwsza pracownica wnioskowała o niego w trybie z góry, a druga - w trybie z dołu, w części wynoszącej 14 tygodni. Obie pracownice zrezygnowały z urlopu, pierwsza po 22 tygodniach, a druga po 10 tygodniach i powróciły do pracy. Pierwsza pracownica nie ma już możliwości powrotu na urlop rodzicielski w ramach jego tzw. luźnej części. Natomiast druga pracownica może to uczynić, jednak w wymiarze maksymalnie do 16 tygodni, mimo że do wykorzystania pozostały jej formalnie 22 tygodnie urlopu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|