Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego przy łączeniu z pracą
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może go łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821e K.p.). Podjęcie pracy w obniżonym maksymalnie do połowy etacie wymaga złożenia przez pracownika wniosku w sprawie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca jest zasadniczo obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Przepisy przewidują jeden wyjątek od tej zasady. Możliwa jest decyzja odmowna pracodawcy w sprawie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w sytuacji, gdy ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej pracy jest to niemożliwe (art. 1821e § 2 K.p.). O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Należy dodać, że dopuszczalne jest podjęcie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego w innym zakładzie pracy niż ten, w którym został udzielony pracownikowi urlop rodzicielski. Może on podjąć takie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub w ramach umów prawa cywilnego.
W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
- 64 tygodni - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie jednego dziecka (przyjęcia na wychowanie),
- 68 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (przyjęcia na wychowanie).
Tak wynika z art. 1821f § 1 K.p.
Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jednak proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego, która jest łączona z pracą. Zgodnie z art. 1821f § 4 K.p. w przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się.
Natomiast gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. Przepis art. 1821f § 4 K.p. stosuje się odpowiednio.
Ujednolicone przepisy prawne z zakresu Prawa pracy dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Przykład Pracownica wystąpiła z wnioskiem o umożliwienie jej łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu na dziecko urodzone 16 października 2020 r. w okresie od 14 maja do 14 października 2021 r. Oświadczyła, że nie będzie łączyła części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą w niepełnym wymiarze. Pracodawca wyraził zgodę na wniosek pracownicy. Jej urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o 11 tygodni, zgodnie z wyliczeniem: 22 tygodnie łączenia urlopu z pracą × 1/2 etatu = 11 tygodni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|