Okres karmienia piersią nie zależy od wieku dziecka
Pracownica, której dziecko pod koniec lutego 2021 r. ukończy 2 lata, cały czas korzysta z dwóch półgodzinnych przerw na karmienie udzielanych na jej wniosek łącznie. Wykorzystuje je w ostatniej godzinie pracy, co pozwala jej na wcześniejsze wychodzenie z pracy. Do jakiego wieku dziecka pracownica może karmić je piersią? Czy przepisy wprowadzają wymóg potwierdzenia faktu karmienia piersią przez lekarza?
Żadne przepisy z zakresu prawa pracy nie określają wieku dziecka, do którego pracownica może karmić je piersią. Wynika z nich jednak, że pracownica karmiąca dziecko piersią uprawniona jest do określonych przerw w pracy. Nie pozwala to pracodawcy na uznanie, że po ukończeniu przez dziecko określonego wieku, np. 2 lat, pracownica nie może korzystać z przerw na karmienie, bo według niego nie powinna już karmić dziecka piersią.
Na mocy art. 187 § 1 K.p. pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do:
- dwóch półgodzinnych przerw na karmienie, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka - dwóch przerw po 45 minut każda,
gdy czas pracy pracownicy w danej dobie jest dłuższy niż 6 godzin,
- jednej półgodzinnej przerwy lub w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka - jednej przerwy na karmienie wynoszącej 45 minut,
gdy czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie.
Jeżeli pracownica jest zatrudniona przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie, w ogóle nie przysługują jej przerwy na karmienie.
Jak wynika z powołanych przepisów, skorzystanie z przerw na karmienie i ich długość zależy tylko od dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy. Brak jest w nich ograniczenia możliwości naturalnego karmienia z uwagi na wiek dziecka. Pracownica składa jedynie oświadczenie o karmieniu piersią i wniosek o sposobie wykorzystania przerw na karmienie. Przy czym pracodawca może też zobowiązać pracownicę do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego karmienie naturalne.
Przerwy na karmienie dziecka piersią mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
W omawianym przypadku pracodawca wiedząc o ukończeniu 2 lat przez dziecko pracownicy karmiącej piersią i mając wątpliwości, czy faktycznie nadal karmi je naturalnie, może polecić jej dostarczenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|