Zwolnienie na dziecko do lat 14 a praca w systemie równoważnym
W zakładzie pracownicy świadczą pracę w systemie równoważnym, w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym. Jeden z zatrudnionych wystąpił z wnioskiem o udzielenie 2 dni zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14. Czy za czas tego zwolnienia od pracy przysługuje mu wynagrodzenie za 16 godzin, czy za 24 godziny?
W przypadku korzystania ze zwolnienia na dziecko do lat 14 w dniach, jeden dzień obejmuje tyle godzin, ile w tym dniu miał zgodnie z rozkładem przepracować pracownik. Jeżeli w tych dwóch dniach zwolnienia pracownik miał świadczyć pracę po 12 godzin, to będą one obejmowały łącznie 24 godziny pracy.
Warunki udzielania zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 uregulowano w art. 188 K.p. Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku (art. 188 § 2 K.p.).
Jak wynika z tego przepisu, zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem jest udzielane wyłącznie w dniach lub w wymiarze godzinowym. Przy czym pierwszy wniosek odnosi skutek na cały rok kalendarzowy. Zmiany w wykorzystaniu zwolnienia z dni na godziny lub odwrotnie można dokonać dopiero w kolejnym roku kalendarzowym.
W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę, korzystniejsze jest korzystanie z dni zwolnienia na dziecko niż z wymiaru godzinowego. Dla takiego pracownika dzień zwolnienia może odpowiadać 12 godzinom pracy, a 2 dni zwolnienia 24 godzinom pracy.
Należy dodać, że gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 K.p.). Zwolnienie godzinowe może być udzielone na czas nie krótszy niż 1 godzina (co potwierdza odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 maja 2020 r., udzielona na zapytanie naszego Wydawnictwa).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu każdy dzień zwolnienia na dziecko do lat 14 odpowiada 12 godzinom pracy i za tyle godzin pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|