Wcześniejsze zakończenie urlopu macierzyńskiego a urlop rodzicielski
Pracownica, która urodziła jedno dziecko, po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego chce wrócić do pracy. Przy czym, ani ona, ani ojciec dziecka nie będą korzystali z żadnej części urlopu rodzicielskiego. Czy w takiej sytuacji pracownica w późniejszym okresie będzie mogła wykorzystać część urlopu rodzicielskiego obejmującą 16 tygodni?
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
- 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 34 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 K.p.).
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Urlop rodzicielski, co do zasady, udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Przepisy przewidują jeden wyjątek od tej zasady. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego (art. 1821c § 3 K.p.).
Warunkiem skorzystania w terminie późniejszym z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni jest wykorzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego jednej części urlopu rodzicielskiego, trwającej minimum 6 tygodni. Jak bowiem wynika z art. 1821c § 4 K.p., żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem m.in.:
- pierwszej części, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu rodzicielskiego jest krótsza niż 8 tygodni.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego zamierza wrócić do pracy i nie korzystać z żadnej części urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku nie będzie ona miała prawa wykorzystać 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w okresie późniejszym niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu. Nie spełni bowiem warunku wykorzystania chociażby jednej minimalnej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni przypadającej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu. Przepadnie jej więc prawo do urlopu rodzicielskiego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|