Czas pracy niepełnosprawnego zatrudnionego na stanowisku kierowniczym
Pewne wątpliwości mogą dotyczyć pracowników niepełnosprawnych zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierujących wyodrębnioną jednostką organizacyjną pracodawcy. Z jednej strony orzeczony stopień niepełnosprawności skutkuje stosowaniem szczególnych norm czasu pracy, a w przypadku znacznego lub umiarkowanego jej stopnia dodatkowo omówionymi wyżej ograniczeniami dobowej i sztywnej tygodniowej normy czasu pracy, a w każdym przypadku zakazem polecania m.in. pracy w nadgodzinach. Z drugiej zaś przepis art. 1514 § 1 K.p. stanowi, że ww. grupy zatrudnionych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Wyjątek dotyczy jedynie przypadków pracy w niedzielę lub święto, za które kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych nie otrzymali innego dnia wolnego. W takim przypadku kierownicy zachowują prawo do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w nadgodzinach na ogólnych zasadach. Powyższe nie dotyczy jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, którzy nie mają prawa do rekompensaty za nadgodziny przypadające w niedziele i święta. Oczywiście brak rekompensaty nadgodzin kierowników i pracowników zarządzających dotyczy sytuacji typowych, w których owe nadgodziny mają charakter sporadyczny i występują w razie konieczności. Innymi słowy każdy pracownik zarządzający, który przekracza normy regularnie z uwagi np. na narzuconą przez pracodawcę wadliwą organizację pracy, lub wykonujący obok obowiązków związanych z zarządzaniem inne zadania należące do podległych mu pracowników, może skutecznie domagać się rekompensaty powstałych w wyniku tego nadgodzin (por. postanowienie SN z 21 października 2015 r., sygn. akt I PK 9/15). Może się również zdarzyć, że pracownik zarządzający jest w istocie zatrudniony w warunkach ukrytej pracy rotacyjnej, uzasadniającej przyznanie mu prawa do wynagrodzenia za wszystkie wypracowywane nadgodziny (por. wyrok SN z 8 marca 2011 r., sygn. akt II PK 221/10).
Przykład |
Główna księgowa realizowała obok obowiązków przypisanych do zajmowanego stanowiska również pracę szeregowego pracownika działu oraz zadania z dziedziny kadr, wypełniając dokumenty rozliczeniowe z zakresu ubezpieczeń społecznych, przygotowując umowy o pracę, ewidencję czasu pracy itp. W efekcie wypracowywała ona miesięcznie nawet powyżej 100 nadgodzin, a pracodawca pomimo licznych monitów ze strony pracownicy nie zdecydował się na zatrudnienie dodatkowej osoby. W opisanej sytuacji norma art. 1514 K.p. nie ma zastosowania do pracownicy, gdyż realizowanie przez nią zadań szeregowego pracownika działu oraz skala wypracowywanych nadgodzin wyklucza możliwość uznania, że do nadliczbowej pracy dochodziło w razie konieczności, a pracownica korzystając z zajmowanego stanowiska miała swobodę decydowania o tym, kiedy pozostać w pracy po godzinach.
Abstrahując od tych szczególnych przypadków w stosunku do niepełnosprawnych pracowników zarządzających pojawia się wątpliwość, które z ww. przepisów mają pierwszeństwo stosowania wobec pracowników zarządzających i kierowników?
Odpowiedzi na tak postawione pytanie udzielił Sąd Najwyższy w wyroku z 2 października 2008 r. (sygn. akt I PK 64/08) uznając, że wobec pracowników niepełnosprawnych zarządzających zakładem nie stosuje się art. 1514 § 1 K.p., gdyż prowadziłoby to do wyłączenia ich prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych, pomimo naruszenia szczególnych i bezwzględnie obowiązujących norm wynikających z art. 15 ust. 2 i 3 ustawy o rehabilitacji. Zasadę tą należy odnieść do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych pracodawcy, gdyż w ich przypadku przepisy ustawy o rehabilitacji również stanowią lex specialis względem ogólnych norm Kodeksu pracy, dopuszczającym wykonywanie w razie konieczności pracy w nadgodzinach przez kierowników wyodrębnionych w strukturze pracodawcy działów.
Przykład |
Kierownik działu handlowego przedstawił po 3 latach pracy orzeczenie stwierdzające lekki stopień niepełnosprawności. Był on zatrudniony w podstawowym czasie pracy i wykonywał zadania od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1600, więc owo orzeczenie nie wpłynie na jego rozkład pracy. Wynikający z niego brak możliwości polecania nadgodzin powoduje jednak, że pracownik nie będzie już mógł przekraczać norm czasu pracy np. przy okazji targów czy spotkań z kluczowymi kontrahentami chyba, że uzyska na to zgodę lekarza medycyny pracy realizującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami lub lekarza, który sprawuje nad nim opiekę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|