Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze
Praca przy komputerze jako praca obciążająca organizm wymaga spełnienia specjalnych warunków bhp, ergonomii oraz organizacji pracy. Obowiązki pracodawcy wobec pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (przez 4 godziny na dobę), obejmują:
- odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy,
- profilaktyczne badania lekarskie,
- udzielanie 5-minutowych przerw po każdej godzinie pracy wliczanych do czasu pracy lub ewentualnie stosowanie pracy przemiennej oraz
- w razie zaleceń lekarskich sfinansowanie zakupu okularów korygujących wzrok.
Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w sposób zgodny z wymogami określonymi w załączniku do powołanego niżej rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 r. Określa ono szczegółowo wymagania dotyczące monitora, klawiatury, stołu, siedziska, oprogramowania.
Wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia elementów tego wyposażenia nie może powodować podczas pracy nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i wzroku oraz być źródłem zagrożeń dla pracownika. Konstrukcja stołu powinna umożliwiać dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury. Specjalne wymagania musi spełniać monitor. Istotne bowiem jest, aby miał on wyraźne znaki na ekranie, stabilny obraz, regulowany kontrast, warstwę antyodbiciową lub filtry. Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy. Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać: dostateczną stabilność przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi, wymiary oparcia i siedziska zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów, regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi, regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu, wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych, możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°, podłokietniki.
Jeśli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokument, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika. Na życzenie pracownika, a także gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.
Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy z monitorami ekranowymi nie powinna być mniejsza niż 40%.
Przy projektowaniu, doborze i modernizacji oprogramowania, a także przy planowaniu wykonywania zadań z użyciem ekranu monitora, pracodawca powinien uwzględniać w szczególności następujące wymagania:
- oprogramowanie powinno odpowiadać zadaniu przewidzianemu do wykonania, powinno być łatwe w użyciu oraz dostosowane do poziomu wiedzy i doświadczenia pracownika,
- systemy komputerowe muszą zapewniać przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej o ich działaniu i gwarantować wyświetlanie informacji w formie i tempie odpowiednich dla pracownika,
- bez wiedzy pracownika nie można dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej jego pracy,
- przy tworzeniu oprogramowania i przetwarzaniu danych powinny być stosowane zasady ergonomii.
Regulacje prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|