Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych w KW PSP
Pracodawca (komenda wojewódzka PSP) zatrudnia 60 strażaków i 15 pracowników cywilnych. Czy jest objęty ustawą o zwolnieniach grupowych?
Jedynym kryterium, od którego zależy, czy pracodawca ma obowiązek stosować ustawę o zwolnieniach grupowych, jest liczba zatrudnionych w firmie pracowników, co wynika z art. 1 tej ustawy. Do stanu zatrudnienia wlicza się wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie czy spółdzielcza umowa o pracę).
Część ekspertów prawa pracy jest zdania, że w świetle art. 11 ustawy o zwolnieniach grupowych, w myśl którego przepisów tego aktu nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, również do stanu zatrudnienia przy ustalaniu, czy pracodawcę obejmują przepisy ustawy nie należy wliczać pracowników mianowanych. Jednak naszym zdaniem, nie oznacza to, że należy ich wyłączyć z tej liczby. Z art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych wynika, że chodzi tu o pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 osób posiadających status pracownika, do których zgodnie z art. 2 K.p. (ustawa o zwolnieniach grupowych nie wprowadza własnej definicji pracownika) należą także osoby, z którymi stosunek pracy został nawiązany na podstawie mianowania.
W liczbie pracowników należy uwzględnić osoby pozostające z pracodawcą w stosunku pracy, bez względu na wymiar ich czasu pracy, czy aktualnie świadczą pracę, czy też korzystają z dłuższego zwolnienia od pracy, np. absencji chorobowej, urlopu bezpłatnego, oraz rodzaj umowy o pracę, jeśli to na jej podstawie stosunek pracy został nawiązany.
Ważne: Do stanu zatrudnienia, od którego zależy, czy pracodawca ma obowiązek stosować ustawę o zwolnieniach grupowych nie wlicza się osób wykonujących pracę na podstawie pozapracowniczych stosunków prawnych, np. cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej) czy administracyjnoprawnych. |
Chodzi m.in. o funkcjonariuszy służb mundurowych (np. Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej) pełniących służbę, tj. wykonujących czynności służbowe w ramach stosunków administracyjnoprawnych.
W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca (KW PSP) zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie jest więc objęty przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|