Obliczanie stażu do odprawy ekonomicznej
Czy w celu ustalenia wysokości odprawy z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy uwzględniać wcześniejsze okresy pracy w naszej firmie, przedzielone długoletnią przerwą?
Tak. Do stażu zakładowego zalicza się wszystkie okresy pracy w danym zakładzie.
Zakład zmniejszający stan osobowy, zatrudniający co najmniej 20 pracowników, jest obowiązany stosować przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych. Wymienione w tytule tego aktu przyczyny to nie tylko okoliczności zależne od pracodawcy, ale również inne, na które strony stosunku pracy nie mają wpływu. Jako przykład można wskazać recesję na rynku wymuszającą ograniczenie produkcji i redukcję zatrudnienia, czy pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy, wymuszające racjonalizację zatrudnienia.
Powołany akt prawny wyróżnia dwa rodzaje zwolnień: grupowe i indywidualne, do których kwalifikuje liczba pracowników zwalnianych jednorazowo lub w oznaczonym okresie. Zwalnianym w przewidzianym trybie (w drugim przypadku, o ile przyczyny uzasadniające wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron nie leżą po stronie pracownika oraz stanowią wyłączny powód podjętych czynności), przysługują odprawy pieniężne w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawa nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w bieżącym roku 42.000 zł), w przypadkach określonych w art. 15gd specustawy 10-krotności tego wynagrodzenia (28.000 zł).
Do okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, a nawet u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p. oraz w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Nie istnieje przy tym warunek ciągłości zatrudnienia, stąd zaliczeniu podlegają wszelkie okresy, o których mowa wcześniej. Potwierdza to uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4). Co prawda rozstrzyga ona kwestię stażu wpływającego na długość okresu wypowiedzenia, jednak analogicznie, także przy odprawach ustawodawca nie zastrzegł warunku ciągłości, stąd można ją stosować odpowiednio (por. A. Sobczyk, Kodeks pracy 2011, Komentarz pod redakcją B. Wagner, ODDK Gdańsk 2011 r., str. 341).
Przykład |
W dniu 31 marca 2021 r. firma zatrudniająca 65 osób rozwiązała za wypowiedzeniem umowę z pracownikiem, którego stanowisko zlikwidowano. Była to jedyna przyczyna podjęcia wymienionej czynności względem zatrudnionego.
Pracownik w tej firmie był zatrudniony od 1 kwietnia 2014 r., a ponadto pracował w niej w 2002 r. przez 1 rok i 3 miesiące. Jego staż zakładowy wynoszący łącznie powyżej 8 lat uprawnia go do odprawy ekonomicznej w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Przykład |
W spółce powstałej 7 lat temu w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego przeprowadzane są zwolnienia grupowe. Pracownik, któremu wypowiedziano umowę w tym trybie, jest zatrudniony od 6 lat. Uprzednio, od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r., był zatrudniony w przekształconym przedsiębiorstwie. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczna odprawa pieniężna.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|