Zatrudnianie młodocianych - Dodatek nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021
DOFINANSOWANIE I REFUNDACJA DLA PRACODAWCY
Pracodawcy, który zawarł z młodocianym umowę o przygotowanie zawodowe przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia na podstawie art. 122 ustawy - Prawo oświatowe. Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w jego imieniu albo osoba zatrudniona u niego posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych (patrz rozdział IV. pkt 2 dodatku),
- młodociany ukończył naukę zawodu i zdał odpowiednio:
- egzamin czeladniczy - gdy zatrudniającym był rzemieślnik lub
- egzamin zawodowy - gdy zatrudniającym był pracodawca bez statusu rzemieślniczego (patrz tabela 2 w rozdziale IV. pkt 1 dodatku),
- młodociany ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin sprawdzający (patrz tabela 2 w rozdziale IV. pkt 1 dodatku).
Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, na wniosek pracodawcy złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego egzaminu.
Wysokość dofinansowania na jednego młodocianego zależy od formy, w jakiej odbywa przygotowanie zawodowe i jest waloryzowana wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanym przez prezesa GUS w Monitorze Polskim. Do okresu, za który przysługuje wlicza się czas zwolnienia młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy na podstawie art. 15zzzm specustawy.
Jeżeli umowa o przygotowanie zawodowe została rozwiązana z przyczyn niezależnych od pracodawcy, a młodociany pracownik podjął naukę zawodu na podstawie tego typu umowy u innego pracodawcy - przysługującą kwotę dofinansowania dzieli się między wszystkich pracodawców, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonej przez nich nauki zawodu. Dofinansowanie nie przysługuje temu pracodawcy, z którym umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z winy pracodawcy. Jest to jedyny przypadek, w którym może nastąpić utrata prawa do dofinansowania (por. wyrok WSA w Lublinie z 29 października 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 218/15). Różnicowanie pracodawców ze względu na status rzemieślnika lub jego brak jest niedopuszczalne (por. wyrok WSA w Poznaniu z 17 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Po 351/20).
Zawarcie umowy o przygotowanie zawodowe uprawnia również pracodawcę do wystąpienia o zawarcie umowy, na podstawie której otrzyma zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń. Może złożyć wniosek, jeśli łącznie spełnia dwa warunki:
- zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z późn. zm.),
- prowadzący przygotowanie zawodowe spełnia warunki w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych (patrz rozdział IV. pkt 2 dodatku).
Szczegóły postępowania w sprawie zwrotu kosztów określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. z 2020 r. poz. 1581).
Uwaga! Pracodawca może zachować prawo do refundacji za okres zwolnienia młodocianego z obowiązku świadczenia pracy w okresie ograniczenia działalności placówek oświatowych z powodu COVID-19. Musi jednak wypłacać, w całości lub w części, wynagrodzenie za ten czas (art. 15f ust. 2 specustawy).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|