Zwolnienie od podatku dochodowego przychodów z umowy zlecenia zleceniobiorcy w wieku do ukończenia 26 lat
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, wolne od podatku dochodowego są przychody m.in. z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 tej ustawy - otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Jeżeli podatnik złoży płatnikowi pisemny wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego (art. 41 ust. 1b w zw. z art. 32 ust. 1f ustawy o pdof).
Omawiane zwolnienie od podatku, potocznie nazywane ulgą dla młodych, przysługuje podatnikom w wieku do ukończenia 26. roku życia. Dla jej stosowania warunek wieku musi być spełniony na moment uzyskania przychodów przez podatnika. Bez znaczenia jest natomiast, za jaki okres wspomniane przychody są należne. Tak wynika m.in. z objaśnień podatkowych z 14 kwietnia 2020 r. dotyczących nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób, dostępnych na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse/ostrzezenia-i-wyjasnienia-podatkowe. Czytamy w nich, że: "(...) Warunek wieku musi być spełniony na moment uzyskania przychodów. Jednocześnie mając na uwadze, że w zakresie ustalania wieku art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT nie odsyła do Kodeksu cywilnego, to przy interpretacji zawartego w tym przepisie sformułowania »do ukończenia 26. roku życia« należy stosować ogólne przepisy prawa podatkowego, czyli art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej. Norma ta stanowi, że terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień.
Powyższe oznacza, że prawo do ulgi dla młodych - przy spełnieniu pozostałych warunków - przysługuje podatnikowi włącznie z dniem 26. urodzin.
Jednocześnie do terminu wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT nie ma zastosowania art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. W sytuacji zatem, gdy dzień 26. urodzin przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy nie następuje »przesunięcie« daty urodzin na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Dzieje się tak dlatego, że ukończenie 26. roku życia nie stanowi terminu w znaczeniu dokonania przez podatnika danej czynności w określonym przedziale czasu (ukończenie 26. roku nie wiąże się z żadną aktywnością ze strony podatnika). Do dnia ukończenia 26. roku życia podatnik ma jedynie otrzymać przychód. (...)".
Omawiane zwolnienie od podatku dochodowego nie dotyczy przychodów z umowy zlecenia, od których na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o pdof pobiera się zryczałtowany podatek (art. 30 ust. 10 ustawy o pdof). Nie stosuje się go też do przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|