Jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu odniesionego wskutek wypadku przy pracy
Z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu odniesionego wskutek wypadku przy pracy zleceniobiorcy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Wniosek o jednorazowe odszkodowanie zleceniobiorca składa zleceniodawcy, który kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy.
Do wniosku zleceniodawca dołącza:
- kartę wypadku lub prawomocny wyrok sądu pracy (jeżeli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy na drodze postępowania sądowego),
- zaświadczenie o stanie zdrowia (na druku OL-9) wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się zleceniobiorca, a w przypadku zgonu zleceniobiorcy, który uległ wypadkowi przy pracy - odpis skrócony aktu zgonu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wniosku dołączyć inne dokumenty, jeżeli mają one wpływ na ustalenie uszczerbku na zdrowiu. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez zleceniobiorcę wniosek wraz z dokumentacją zleceniodawca przekazuje oddziałowi ZUS, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania zleceniobiorcy. W celu ustalenia procentu utraty zdrowia, ZUS kieruje poszkodowanego na badania przez lekarza orzecznika ZUS. Termin tego badania ZUS ustala w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji ZUS. Decyzja wydawana jest w ciągu 14 dni od dnia:
- uprawomocnienia orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub otrzymania orzeczenia komisji lekarskiej,
- wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo i wysokość jednorazowego odszkodowania, wypłata następuje w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji. Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, zgodnie z pouczeniem w niej zawartym, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|