Okres hospitalizacji
Nasz wieloletni pracownik, który był wdowcem, zmarł na COVID-19. Jedyną osobą z rodziny pozostałą po jego śmierci jest córka w wieku 38 lat, utrzymująca się samodzielnie. Do dnia śmierci pracownikowi nie zostało wypłacone świadczenie chorobowe, ponieważ dla celów jego wypłaty nie dysponowaliśmy wszystkimi dokumentami stwierdzającymi jego niezdolność do pracy. Najpierw bowiem pracownik został objęty kwarantanną, a później izolacją domową, co wynika z informacji na PUE ZUS. W czasie jednak trwania izolacji pracownik był w szpitalu, gdzie zmarł. Jakie są zasady wystawiania e-ZLA przez szpital?
Pobyt pracownika w szpitalu dla celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p.) oraz jego wysokości może być potwierdzony:
- zaświadczeniem lekarskim wystawionym w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA), udostępnionym płatnikowi składek (pracodawcy) na jego profilu informacyjnym płatnika składek, albo
- wydrukiem e-ZLA - np. w przypadku gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek, lub też
- zaświadczeniem lekarskim wystawionym w tzw. trybie alternatywnym, tj. na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.
Tak wynika z art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Natomiast tryb i sposób orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz tryb i sposób sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydane w tej sprawie (Dz. U. z 2015 r. poz. 2013). Jeśli chodzi o dokumentowanie okresu hospitalizacji, to w zakresie tym regulacje zawarte są w § 10 rozporządzenia (patrz ramka).
Jeżeli szpital do tej pory nie wystawił stosownego zaświadczenia lekarskiego, to warto, aby o jego wystawienie zwróciła się córka zmarłego. Obowiązkiem szpitala będzie wówczas wystawienie e-ZLA, w którym potwierdzony zostanie pobyt zmarłego ubezpieczonego w szpitalu przypadający do dnia zgonu.
Tryb wystawiania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego hospitalizację
Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:
Jednak w przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu zaświadczenia lekarskie powinny być wystawiane co 14 dni, co ma na celu m.in. umożliwienie wypłaty ubezpieczonemu pacjentowi należnego mu z tego tytułu świadczenia chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego). Do zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego okres czasowej niezdolności do pracy przypadający po zakończeniu pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne stosuje się odpowiednio § 7 rozporządzenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|