Macierzyński dla pracownicy zatrudnionej do dnia porodu
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Ponieważ jestem w ciąży, umowa ta została przedłużona do dnia porodu. Gdzie po porodzie będę musiała wystąpić o urlop macierzyński, tj. do ZUS, czy do byłego już pracodawcy, który jest uprawniony do wypłaty zasiłków?
Urlop macierzyński będzie Czytelniczce przysługiwał jedynie do końca zatrudnienia, tj. za dzień porodu i ewentualnie za okres przed porodem, jeśli o niego wystąpi przed przewidywaną datą porodu na podstawie art. 180 § 2 Kodeksu pracy.
Po ustaniu zatrudnienia natomiast zainteresowana będzie mogła korzystać już nie z samego urlopu, a z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Stanowi o tym art. 29a ust. 1 i art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, należnego pracownicy z mocy prawa, jest odpowiednio:
- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu (może być ono złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego) - za okres przed dniem porodu,
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo przez ZUS - za okres od dnia porodu, w tym za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia).
Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka Czytelniczka powinna złożyć swojemu pracodawcy, który następnie (po ewentualnej wypłacie zasiłku macierzyńskiego za dzień porodu - patrz ramka) jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem zobowiązany jest przekazać do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek, sporządzonym np. na druku Z-3, dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego za dzień porodu, będący ostatnim dniem zatrudnienia
W przypadku gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać oddział ZUS. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|