Kwarantanna, e-ZLA i praca jednocześnie
Może się zdarzyć, że typowa niezdolność do pracy oraz sytuacja zrównana z nią wystąpią w jednym czasie. O ile uwarunkowania takie nie wpłyną na prawo do świadczeń chorobowych, to gdy ubezpieczony dodatkowo w tym czasie będzie świadczył pracę, jego sytuacja bardziej się skomplikuje.
Czasem dochodzi do sytuacji, że w jednym czasie ubezpieczonemu wystawione zostało zaświadczenie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do pracy i dodatkowo został on objęty kwarantanną przykładowo z racji wspólnego zamieszkiwania z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Ustalając prawo do świadczenia chorobowego (zasiłku i/lub wynagrodzenia chorobowego), należy bezwzględnie pamiętać, że świadczenie takie przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej oraz art. 92 § 2 K.p.).
Nie ulega wątpliwości, że dni potwierdzonej na PUE ZUS obowiązkowej kwarantanny i/lub izolacji w warunkach domowych oraz niezdolności do pracy stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim przypadającej w tym samym czasie do celów wypłaty świadczeń chorobowych nie dubluje się. Świadczenie przysługuje raz za każdy dzień, po przyjęciu łącznego okresu kwarantanny/izolacji w warunkach domowych oraz niezdolności do pracy.
Przy ocenie prawa do zasiłku chorobowego ważne są jeszcze reguły wskazane przez ustawodawcę w:
- art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej - wyłącza ona prawo do zasiłku chorobowego za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia oraz
- art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej - powoduje ona utratę prawa do zasiłku w przypadku, gdy ubezpieczony wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.
Pod względem prawnym inaczej sytuacja może wyglądać, gdy pracownik świadczy pracę w czasie obowiązkowej kwarantanny, a inaczej jeśli w okresie stwierdzonej czasowej niezdolności do pracy (przykłady).
Przykład 1
Pracownik został objęty obowiązkową kwarantanną od 19 do 28 lipca 2021 r. w związku ze stwierdzeniem COVID-19 u współpracownika. Nie wiedząc o tym od 19 do 22 lipca 2021 r. pracował. Informacja o kwarantannie pracownika pojawiła się na PUE ZUS pracodawcy 23 lipca 2021 r. Pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego za okres kwarantanny, z pominięciem dni, w których praca była świadczona. Chorobowe przysługuje mu zatem za okres od 23 do 28 lipca 2021 r.
Pracownik był niezdolny do pracy od 19 do 30 lipca 2021 r. Mimo tej niezdolności od 19 do 21 lipca 2021 r. świadczył pracę u innego pracodawcy, co zostało ustalone w trybie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem. Pracownik nie ma prawa do świadczenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy, tj. od 19 do 30 lipca 2021 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|