Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu zatrudnienia
Zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę z dniem 31 lipca 2021 r. i wypłacił mi wynagrodzenie za lipiec 2021 r., w tym wynagrodzenie chorobowe za 10 dni lipca 2021 r. Przy czym wystawione mi zaświadczenie lekarskie obejmowało okres przypadający po ustaniu zatrudnienia, tj. do 15 sierpnia 2021 r. Ponadto lekarz wystawił mi już kolejne zaświadczenie lekarskie. Do tej pory nie otrzymałam jednak świadczenia za okres po ustaniu zatrudnienia. Kto powinien je wypłacić?
Należny Czytelniczce zasiłek chorobowy powinien wypłacić ZUS, jednak wyłącznie na jej wniosek.
Czytelniczka do ostatniego dnia zatrudnienia zachowała prawo do wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego na podstawie art. 92 K.p. wyłącznie przez pracodawcę. Nawet gdyby, po wykorzystaniu odpowiednio 33- lub 14-dniowego okresu tego świadczenia, nabyła prawo do zasiłku chorobowego, a jej pracodawca byłby uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (w tym pracownikom), to płatności tej mógłby dokonać wyłącznie za okres pozostawania w ubezpieczeniu (zatrudnieniu). Do wypłaty zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia upoważniony jest bowiem wyłącznie ZUS, generalnie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku (patrz ramka). Mowa o tym w art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy zasiłkowej.
Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się jednak na wniosek złożony w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.
Za wniosek taki w okresie zatrudnienia może być uznane m.in. wystawione pracownikowi zaświadczenie lekarskie udostępnione jego pracodawcy (uprawnionemu do wypłaty zasiłków) w formie dokumentu elektronicznego na jego profilu informacyjnym płatnika składek (art. 61b ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy zasiłkowej).
Mimo że wszystkie zaświadczenia lekarskie wystawione w formie elektronicznej trafiają do ZUS, to jednak organ ten nie podejmuje z urzędu działań w zakresie ustalenia prawa do świadczenia.
Postępowanie o zasiłek chorobowy przysługujący osobom uprawnionym do zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, zarówno przy wniosku pierwszorazowym, jak i kolejnym, wszczyna się na podstawie przekazanego do ZUS przez ubezpieczonego:
- wydruku zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie elektronicznej albo
- zaświadczenia lekarskiego wystawionego w trybie alternatywnym, tj. na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, nawet gdy zostało już ono zelektronizowane przez lekarza, lub też
- wniosku o zasiłek chorobowy, sporządzonego np. na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZAS-53.
Stanowią o tym art. 61b ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej oraz § 31 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ (...). Ponadto dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego jest oświadczenie ubezpieczonego zawierające dane określone w załączniku nr 4 do powołanego rozporządzenia. Najlepiej w tym celu wykorzystać formularz Z-10. Na jego podstawie organ rentowy ustala, czy nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania zasiłku, wskazane w art. 13 ustawy zasiłkowej.
Formularze ZAS-53 i Z-10 dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Właściwość terytorialna ZUS
Do wypłaty zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia zobowiązany jest ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. Przy czym, jeżeli ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek, zobowiązany do wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia, rozpocznie wypłatę zasiłku, kontynuuje tę wypłatę również za okres po ustaniu ubezpieczenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|