Świadczenie rehabilitacyjne na wniosek
Pracownicy niezdolni do pracy korzystający z zasiłku chorobowego, którzy mimo pobierania tego świadczenia przez pełny okres zasiłkowy nie odzyskali zdolności do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Wymagane przesłanki
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie takie może zostać przyznane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. O okolicznościach uzasadniających przyznanie tego świadczenia orzeka lekarz orzecznik w I instancji albo komisja lekarska ZUS działająca jako II instancja. Osoba niezadowolona z orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS może złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej tego organu w terminie 14 dni od doręczenia jej tego orzeczenia. Natomiast Prezes ZUS może złożyć zarzut wadliwości orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika. Sprawę rozpatruje również komisja lekarska.
Podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego stanowi orzeczenie:
- lekarza orzecznika ZUS, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości albo
- komisji lekarskiej ZUS.
O ile przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu nie stanowi przeszkody pobieranie innych świadczeń, np. o charakterze emerytalno-rentowym, to przy ocenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego tak już nie jest. Świadczenie to nie przysługuje bowiem osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku/świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Kwestie te reguluje art. 18 ustawy zasiłkowej.
Niezbędny nie tylko wniosek
Podstawowym dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest wniosek złożony w formie:
- papierowej lub
- dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne musi jednak zawierać dane określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji (...). Ze wskazanego w wymienionym załączniku zakresu danych wynika, że niektóre z nich podaje wnioskodawca, a pozostałe płatnik składek/zasiłku chorobowego. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne może zostać przygotowany na formularzu ZNp-7.
...pozostałe dokumenty
Oprócz wniosku o świadczenie rehabilitacyjne, wypełnionego w odpowiednich częściach przez pracownika i pracodawcę, dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego są:
- zaświadczenie o stanie zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy,
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku - w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
- decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego - w przypadku choroby zawodowej.
Ponadto, gdy płatnikiem tego świadczenia jest ZUS, to płatnik składek dodatkowo przedkłada zaświadczenie płatnika składek zawierające w przypadku pracowników informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji (...). Przy czym, jak podaje ZUS, nie jest ono wymagane, jeżeli było złożone do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego i nie uległy zmianie okoliczności, które mają wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru świadczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|