Dopłata z ZFŚS a zajęcie komornicze
Pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i wypłaca pracownikom na warunkach określonych w regulaminie dopłaty do urlopowego wypoczynku. Wynagrodzenie pracownika, który będzie korzystał z 2-tygodniowego urlopu od 13 września br., jest zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Czy dopłata urlopowa, którą pracodawca zamierza wypłacić pracownikowi, podlega potrąceniom tak jak wynagrodzenie za pracę?
Wszystko zależy od tego, jakie świadczenia obejmuje zakres zajęcia dokonanego przez komornika. Jeżeli ograniczył się on tylko do zajęcia wynagrodzenia za pracę, to pracodawca nie ma podstaw do dokonania potrącenia z dofinansowania z ZFŚS.
Na przestrzeni lat kwestia dopuszczalności dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznawanych z ZFŚS była w różny sposób interpretowana. Początkowo prezentowany był pogląd, że w odniesieniu do świadczeń socjalnych ze środków ZFŚS egzekucja komornicza jest dopuszczalna i że w takim przypadku nie stosuje się ochronnych przepisów prawa pracy dotyczących potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Następnie stanowisko to ulegało stopniowej zmianie, czego wyrazem było wydanie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opinii (udostępnionej naszemu Wydawnictwu w dniu 4 lipca 2011 r.). Resort pracy uznał w niej, że do świadczeń przyznawanych z ZFŚS nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy odnoszące się do potrąceń z wynagrodzenia za pracę ani też przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące postępowania egzekucyjnego. Zdaniem resortu świadczenia z ZFŚS jako świadczenia uznaniowe i socjalne oraz nieprzejawiające związku z wynagrodzeniem za pracę w ogóle nie podlegały egzekucji.
Przytoczona opinia odnosiła się jednak do typowego zajęcia wynagrodzenia za pracę, którego przedmiotem jest wyłącznie to wynagrodzenie. Dlatego po rozszerzeniu zakresu zajęcia na inne wierzytelności realizacja potrącenia ze świadczeń pozawynagrodzeniowych (np. świadczeń socjalnych z Funduszu) jest możliwa.
Przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń z ZFŚS nie stosuje się kwoty wolnej od potrąceń ani górnej granicy potrąceń.
Zatem, jeżeli pracodawca otrzyma zajęcie wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności, to na podstawie takiego zajęcia powinien dokonywać potrąceń również ze świadczeń socjalnych, chyba że w piśmie o zajęciu wskazano, jakie konkretnie wierzytelności podlegają temu zajęciu (np. że zajęcie dotyczy wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|