Alimenty potrącane na wniosek wierzyciela
Była żona naszego pracownika złożyła w zakładzie wniosek o dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia za pracę na poczet zasądzonych alimentów. Przedstawiła przy nim wyrok sądowy zasądzający alimenty na małoletnie dziecko pracownika. Czy taki wniosek upoważnia pracodawcę do realizowania potrącenia (bez pisma od komornika)?
TAK. W razie egzekucji na poczet należności alimentacyjnych prawo pracy dopuszcza dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę na wniosek wierzyciela. Wówczas nie jest wymagane zajęcie wynagrodzenia przez komornika lub inny organ egzekucyjny. Warunkiem dokonywania potrąceń w tym trybie jest przedłożenie przez wierzyciela, oprócz wniosku o dokonywanie potrąceń, tytułu wykonawczego (art. 88 K.p.). W większości przypadków tytułem wykonawczym jest wyrok sądu zasądzający daną należność zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Dokonywanie potrąceń alimentacyjnych z wynagrodzenia za pracę bez postępowania egzekucyjnego nie jest możliwe w przypadku, gdy:
- świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych albo
- wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
Świadczenia alimentacyjne potrąca się na podstawie wniosku wierzyciela do wysokości 3/5 wynagrodzenia (po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do PPK, gdy pracownik jest jego uczestnikiem). Przy tego typu potrąceniach nie występuje kwota wolna od potrąceń.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|