Zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych a potrącenie niealimentacyjne
Pracownik z inicjatywy pracodawcy dokształcał się na kursie szkoleniowym, opłaconym w całości przez pracodawcę. W podpisanej umowie szkoleniowej zobowiązał się do odpracowania opłaconego kursu po zdaniu egzaminu. Nie uzyskał jednak pozytywnego wyniku z egzaminu i zdecydował, że nie będzie go powtarzał. W celu zwrotu kosztu kursu złożył wniosek o potrącanie w ratach ze swojego wynagrodzenia. Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych i po ich potrąceniu pozostaje mu do dyspozycji płaca minimalna. Jaką maksymalnie miesięcznie kwotę można mu potrącić za kurs?
Zasady potrąceń z wynagrodzenia za pracę i ich kolejność reguluje art. 87 § 1 K.p. Wynika z niego, że najpierw potrąca się:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na poczet świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 K.p.
Dopiero gdy po wymienionych potrąceniach pozostaje jeszcze dostępna kwota, można dokonać potrąceń tzw. dobrowolnych.
Zarówno przy potrąceniach niealimentacyjnych, jak i dobrowolnych należy pracownikowi pozostawić kwotę wolną od potrąceń. Przy potrącaniu należności niealimentacyjnych wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 K.p.). Natomiast w przypadku potrąceń dokonywanych na podstawie pisemnej zgody pracownika (dobrowolnych), wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
- 80% wymienionej kwoty - przy potrącaniu innych należności niż na rzecz pracodawcy (art. 91 § 2 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik ma wynagrodzenie zajęte na pokrycie należności niealimentacyjnych, po potrąceniu których pozostaje mu do dyspozycji wynagrodzenie równe płacy minimalnej. Odpowiada ono wysokości kwoty wolnej dla tego rodzaju potrąceń. Biorąc ten fakt pod uwagę, nie jest możliwe dokonanie dodatkowo potrącenia na poczet opłaconego przez pracodawcę kursu dla pracownika, gdyż przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz pracodawcy kwota wolna od potrąceń również odpowiada wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pracownik może jednak z wypłaconego wynagrodzenia samodzielnie spłacać pracodawcy ustaloną miesięcznie kwotę za kurs.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|