Potrącenia niealimentacyjne z innych świadczeń niż wynagrodzenie za pracę
Pracownik rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na rentę. Oprócz wynagrodzenia otrzyma odprawę rentową oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (wypłata w jednym terminie). Jest on zatrudniony na pełny etat. Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Czy potrącenia należy dokonać ze wszystkich trzech świadczeń?
Z literalnego brzemienia art. 87 § 1 K.p. wynika, że ochronie przed potrąceniami podlega wynagrodzenie za pracę. W kwestii ochrony przed potrąceniami innych świadczeń pieniężnych wypłacanych pracownikom wypowiedział się sąd.
Biorąc pod uwagę orzecznictwo należy przyjąć, że takiej samej szczególnej ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę, podlega również wynagrodzenie chorobowe, ekwiwalent za urlop, nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalno-rentowa, czy odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Oznacza to, że dokonując potrącenia z wymienionych świadczeń pieniężnych, należy stosować przepisy Kodeksu pracy.
Potrącenia na poczet należności niealimentacyjnych nie mogą przekraczać 1/2 wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 87 § 3 K.p.). Ponadto obowiązuje pozostawienie pracownikowi kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych odpowiada 100% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 pkt 1 K.p.).
W sytuacji podanej w pytaniu, należy zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacane pracownikowi (wynagrodzenie, ekwiwalent urlopowy i odprawę rentową) i od łącznej kwoty dokonać potrącenia niealimentacyjnego, stosując jedną kwotę wolną od potrąceń.
Także jedną kwotę wolną od potrąceń stosuje się w przypadku, gdy pracownikowi obok wynagrodzenia miesięcznego i innych świadczeń pieniężnych należnych za okresy miesięczne zostaną wypłacone składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (np. trzynasta pensja). Wówczas potrącenia dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki, stosując jedną kwotę wolną. Tak też uznał GIP w piśmie z dnia 19 listopada 2012 r., znak GNP-364/306-072-43-1/12.
"(...) Z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności niż określone w art. 87 § 1 K.p.".
Wyrok SN z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt II PK 181/06
Wyrok SN z dnia 17 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 217/03 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|