Wniosek Wn-D
Poniżej i na następnych stronach prezentujemy sposób wypełnienia wniosku Wn-D.
W części A wniosku - "Dane o dokumencie" - pracodawca odpowiednio zaznacza w poz. 1 rodzaj dokumentu, tj. czy jest to dokument zgłoszeniowy, dotyczący miesięcznego dofinansowania, czy korygujący.
W części B wniosku - "Dane ewidencyjne pracodawcy" - pracodawca zamieszcza w poz. od 2 do 11 własne dane ewidencyjne. Pozycję od 6 do 11 pracodawca wypełnia tylko przy pierwszym wysłaniu wniosku lub gdy dane wykazane w pierwszorazowym wniosku uległy zmianie.
W części C wniosku "Wniosek o wypłatę dofinansowania" pracodawca wpisuje:
- w poz. 12 - okres sprawozdawczy (tj. miesiąc i rok np. wniosek za październik 2021 r. oznaczy podając 10 i 2021),
- w poz. 13 - należną kwotę dofinansowania (czyli sumę wynikającą ze wszystkich dołączonych do wniosku załączników INF-D-P z poz. 55 "Do wypłaty"),
- w poz. 14 - liczbę załączników INF-D-P do składanego wniosku,
- w poz. 15 - rachunek bankowy pracodawcy, na który PFRON ma przekazać kwotę dofinansowania.
W części D wniosku "Dodatkowe informacje o pracodawcy" pracodawca podaje:
- w poz. od 16 do 24 - adres, numer telefonu, faksu, e-mail,
- w poz. od 25 do 34 - adres do korespondencji/dane pełnomocnika (wypełnia je jeżeli adres do korespondencji jest inny niż adres wykazany w poz. 16-24 lub jeżeli pracodawca udzielił pełnomocnictwa obejmującego składanie informacji i wniosków, wówczas podaje się imię i nazwisko pełnomocnika i jego adres do korespondencji),
- w poz. 35 - status pracodawcy poprzez zaznaczenie odpowiednio kwadratu pierwszego, jeśli jest to zakład pracy chronionej, kwadratu drugiego, jeżeli jest to zakład aktywności zawodowej, kwadratu trzeciego, jeśli jest to inny pracodawca,
- w poz. 36 - liczbę osób niepełnosprawnych nowo zatrudnionych w okresie sprawozdawczym.
Wyjaśnienie: W tej pozycji należy podać przeciętne miesięczne stany zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Ustalając stan zatrudnienia uwzględnia się pracowników w rozumieniu art. 2 K.p., a w przypadku ZPCHR także wykonawców pracy nakładczej, o których mowa w art. 28 ust. 3 ustawy o rehabilitacji, a następnie zastosować wyłączenia ze stanu zatrudnienia określone w art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji.
Przykład |
Od 1 października 2021 r. pracodawca zatrudnił w pełnym wymiarze czasu pracy pracownika legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. We wniosku Wn-D sporządzanym za październik 2021 r. w poz. 36 pracodawca wpisze 1,000.
W dalszej części D wniosku pracodawca wpisze w poz. 37 i 38 - stan zatrudnienia w okresie sprawozdawczym, tj. odpowiednio w poz. 37 - ogółem, w poz. 38 - osoby niepełnosprawne (te pozycje wylicza się jako przeciętny miesięczny stan zatrudnienia ustalony w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na podstawie art. 21 ust. 1 i 5, art. 28 ust. 3 i 4 oraz art. 2a ustawy o rehabilitacji).
Wyjaśnienie: Te dwie pozycje dla PFRON mają charakter sprawozdawczy i wskazują wskaźnik (stan) zatrudnienia ustalony tylko na podstawie ustawy o rehabilitacji. Tak wyliczony wskaźnik pracodawcy będą mogli również wykorzystać wypełniając druki sprawozdawcze do PFRON i Wojewody (tj. DEK, INF, ZPCHR sprawozdania do wojewody).
Przykład |
Załóżmy, że w październiku 2021 r. stan zatrudnienia w firmie A w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy ogółem wynosił 200 pracowników, w tym 180 osób niepełnosprawnych (w przeliczeniu na etaty również 180). W październiku br. niektórzy z pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych będą przebywali cały miesiąc na:
- urlopach bezpłatnych, udzielonych zgodnie z przepisami K.p. - 2 pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
- urlopie rodzicielskim - 1 pracownik niepełnosprawny zatrudniony na cały etat,
- urlopach wychowawczych - 2 pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
- świadczeniu rehabilitacyjnym - 3 pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
- urlopach bezpłatnych, udzielonych zgodnie z przepisami K.p. - 10 pracowników pełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
- urlopie rodzicielskim - 5 pracowników pełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
- świadczeniu rehabilitacyjnym - 1 pracownik pełnosprawny zatrudniony na cały etat,
- urlopie macierzyńskim - 2 pracowników pełnosprawnych zatrudnionych na cały etat,
a ponadto 1 pracownik niepełnosprawny od 1 do 2 czerwca (dwa dni) nie stawił się do pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. Firma A nie jest powiązana z innym pracodawcą.
A zatem w poz. 37 (ogółem) pracodawca wpisze 192,000, zgodnie z wyliczeniem: 200 - 2 - 5 - 1, a w poz. 38 (osoby niepełnosprawne) pracodawca wpisze 178,000, zgodnie z wyliczeniem: 180 - 2.
W dalszej części D wniosku pracodawca wpisze w poz. 39 bieżący stan zatrudnienia w okresie sprawozdawczym ogółem. Za okresy sprawozdawcze stan ten ustala się w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zgodnie z art. 2 pkt 32 rozporządzenia nr 651/2014 oraz art. 3 i 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia. Na ten temat piszemy na str. 24 niniejszego opracowania.
Przykład |
Przyjmujemy dane z poprzedniego przykładu. Zatem w poz. 39, tj. w bieżącym stanie zatrudnienia w okresie sprawozdawczym (ogółem) pracodawca wpisze 174,000 etaty wynikające z wyliczenia: 200 - 2 - 1 - 2 - 3 - 10 - 5 - 1 - 2.
We wniosku Wn-D nie wypełnia się pola 40 - Bieżący stan zatrudnienia w okresie sprawozdawczym osób niepełnosprawnych.
W dalszej części D wniosku pracodawca wpisze w poz. 41 średni stan zatrudnienia za 12 miesięcy poprzedzających okres sprawozdawczy (jest to 1/12 sumy przeciętnych miesięcznych stanów zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy ustalany na podstawie art. 2 pkt 32 rozporządzenia nr 651/2014 oraz art. 3 i 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.
Przykładowo składając wniosek Wn-D za październik 2021 r. należy podać średni stan zatrudnienia za okres od października 2020 r. do września 2021 r., biorąc pod uwagę wyłączenia wymienione w rozporządzeniu unijnym podane powyżej (wskazane przy wypełnianiu poz. 39), czyli nie wlicza się np. osób przebywających na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, rodzicielskich i ojcowskich zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych oraz przebywających na urlopach bezpłatnych, a także przebywających na świadczeniach rehabilitacyjnych i podzielić sumę przez 12.
Przykład |
Pracodawca z poprzednich przykładów po wyliczeniu średniej z poprzedzających 12 miesięcy w poz. 41 wpisze 168,000 etatów (dane wyliczone za okres 12 miesięcy wstecz do października 2021 r.).
Z porównania bieżącego stanu zatrudnienia ogółem (poz. 39) do średniego stanu zatrudnienia za 12 miesięcy poprzedzających okres sprawozdawczy (poz. 41) wynika, iż efekt zachęty metodą ilościową w październiku 2021 r. zostanie wykazany, czyli: poz. 39 (174,000 etaty) > od poz. 41 (168,000 etatów).
Wykazanie efektu zachęty metodą ilościową w danym miesiącu pozwala na uzyskanie dofinansowania na wszystkich nowo zatrudnionych niepełnosprawnych w tym miesiącu.
W sytuacji kiedy nie zostałby wykazany efekt zachęty metodą ilościową, pracodawca aby móc ubiegać się o dofinansowanie na nowo zatrudnionych, musi wtedy zastosować drugą metodę wykazania efektu zachęty tzw. metodę jakościową, o czym piszemy na str. 26 niniejszego opracowania.
Przypominamy, że we wniosku Wn-D nie wypełnia się poz. 42 - średni stan zatrudnienia za 12 miesięcy poprzedzających okres sprawozdawczy osób niepełnosprawnych.
Ważne: Dane wykazywane w poz. 36-41 wniosku Wn-D podaje się z zaokrągleniem w dół, jeżeli pierwsza odrzucona cyfra należy do przedziału od 0 do 4 albo w górę, jeżeli pierwsza odrzucona cyfra należy do przedziału od 5 do 9. |
We wniosku Wn-D pracodawca składa oświadczenie, że:
- nie posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON w kwocie przekraczającej ogółem 100 zł,
- nie jest przedsiębiorcą znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielenia pomocy publicznej, z zastrzeżeniem że w okresie panującej epidemii COVID-19 o czym piszemy na stronie 20 pracodawca może być w trudnej sytuacji po spełnieniu dodatkowych warunków,
- dane zawarte we wniosku oraz w załączonych do wniosku miesięcznych informacjach o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D-P) są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym,
- jest świadomy(a) odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy,
- wybiera formę przesyłania wniosków, tj. elektroniczną lub pisemną (to oświadczenie należy zaznaczyć wysyłając wniosek po raz pierwszy lub gdy pracodawca będzie chciał zmienić formę wysyłania dokumentów).
We wniosku Wn-D pracodawca podaje też w poz. 43 datę wypełnienia wniosku (rok, miesiąc, dzień), w poz. 44 - imię, nazwisko i podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej, w poz. 45 - pieczątkę pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|