Skutki wykonywania pracy w narażeniu na warunki atmosferyczne
Wykonywanie pracy na zewnątrz w zimie powoduje narażenie pracownika na niskie temperatury otoczenia, wietrzną pogodę oraz pracę w mokrym ubraniu, co może skutkować:
- hipotermią,
- powstaniem odmrożeń,
- odmrozinami,
- powstaniem schorzenia zwanego stopą okopową,
- odwodnieniem oraz
- zapaleniem górnych dróg oddechowych.
Skutki działania niskich temperatur oraz wietrznej pogody na organizm człowieka, jak również zapobieganie tym skutkom, opisał na stronie internetowej https://medycynatropikalna.pl prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski.
Z hipotermią mamy do czynienia w sytuacji, gdy ciało człowieka utraci ciepło, a w konsekwencji dojdzie do spadku jego temperatury poniżej 35°C. Objawami hipotermii są dreszcze, senność, oszołomienie, nadpobudliwość, splątanie, spowolniała i niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia. W jej następstwie może dojść do zwolnienia akcji serca i oddechu, utraty przytomności, a w razie braku działań ratowniczych, do zgonu.
Zapobieganie hipotermii polega na:
- częstym i regularnym spożywaniu posiłków,
- piciu ciepłych płynów,
- noszeniu ciepłej i suchej odzieży dobrze izolującej termicznie,
- utrzymywaniu aktywności fizycznej.
Odmrożenia mogą pojawić się w razie narażenia na temperaturę niższą niż 0°C i dotyczą przede wszystkim skóry (odmrożenie umiarkowane). W ciężkich przypadkach może także dojść do zmian w tkance podskórnej, mięśniowej i kostnej. Na odmrożenie narażone są przede wszystkim palce rąk i stóp, uszy, nos, policzki. Objawami odmrożenia są: zaczerwienienie skóry (na początku), mrowienie, swędzenie, pieczenie. Skóra zmienia swój kolor. Staje się szarawa, jest zimna i stwardniała. W ciężkich stanach może dojść do martwicy tkanek. Aby zapobiegać odmrożeniom należy:
- nosić ciepłą i suchą odzież,
- często pić ciepłe płyny,
- utrzymywać aktywność fizyczną (nie dopuszczając jednak do spocenia),
- unikać bezpośredniego kontaktu z zimnym podłożem (nie siadać na zimnym) oraz z zimnymi przedmiotami (pracować w ciepłych rękawicach).
Mniej niebezpieczne niż odmrożenia są odmroziny, polegające na występowaniu powierzchniowego stanu zapalnego tkanek. Mogą powstać w razie zaledwie kilkugodzinnego narażenia na temperaturę 0-15°C w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza i dotyczą przede wszystkim takich części ciała jak: uszy, nos, policzki, dłonie, stopy. Objawami ich wystąpienia są: początkowo blada skóra, jej odrętwienie i pieczenie, a następnie zaczerwienienie połączone z obrzękiem i świądem. W celu zapobiegania wystąpienia odmrozin należy:
- stosować suchą i ciepłą odzież,
- chronić skórę poprzez stosowanie kremów ochronnych,
- ogrzewać ciało,
- na bieżąco osuszać skórę.
"Stopa okopowa" to obrażenie skóry występujące w wyniku długotrwałego (powyżej 12 godzin) działania wilgoci (pochodzącej z otoczenia albo w wyniku nadmiernej potliwości rąk lub stóp) oraz niskiej temperatury w zakresie 0-10°C. Objawami są zaburzenia czucia (najpierw drętwienie, potem ból) oraz zmiana zabarwienia skóry (najpierw czerwona, potem sina). W ciężkich przypadkach dochodzi do zmian martwiczych. Zapobieganie powstaniu stopy okopowej wymaga utrzymywania czystości i suchości skóry stóp, zmiany skarpet nie rzadziej niż co 8 godzin, stosowanie pudru lub talku do stóp, zmiana obuwia i rękawic na suche.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|