Odzież i obuwie robocze chroniące przed warunkami atmosferycznymi jako środki ochrony indywidualnej
Zgodnie z art. 2377 K.p. pracodawca jest obowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oprócz odzieży roboczej pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Środki takie powinny spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach (art. 2376 K.p.).
Uwaga! Do środków ochrony indywidualnej zaliczana jest także odzież, jeżeli ma spełniać funkcje ochronne przed występującymi na stanowisku pracy czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.
Środki ochrony indywidualnej stosuje się w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy. Tak właśnie będzie w razie wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych na wolnej przestrzeni, gdzie pracodawca nie ma pełnego wpływu na panujące na stanowisku pracy warunki zatrudnienia.
Dostarczone pracownikom środki ochrony indywidualnej powinny:
- być odpowiednie do istniejącego zagrożenia i uwzględniać warunki istniejące w danym miejscu pracy (występujące warunki atmosferyczne),
- nie powodować same z siebie zwiększonego zagrożenia,
- uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika,
- być odpowiednio dopasowane do użytkownika - po wykonaniu niezbędnych regulacji.
W przypadku występowania więcej niż jednego zagrożenia i konieczności jednoczesnego stosowania kilku środków ochrony indywidualnej - środki te powinny dać się dopasować względem siebie bez zmniejszenia ich właściwości ochronnych.
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku betoniarza. Ze względu na narażenie na niską temperaturę pracodawca ma obowiązek wyposażyć go w ciepłą czapkę. Z kolei w związku z narażeniem na uderzenie w głowę przez spadający z wysokości przedmiot, pracownik powinien nosić kask ochronny. Oba elementy wyposażenia należy tak dobrać, aby pracownik mógł je stosować jednocześnie (kask ma być na tyle duży, aby zmieściła się w nim głowa ochroniona czapką). Innym rozwiązaniem jest zakup ocieplanego kasku.
Ważne: Części ciała jakie należy chronić w razie wykonywania pracy na zewnątrz zostały wymienione w Tabeli nr 2 załącznika nr 2 ogólnych przepisów bhp. Są to: twarz, narządy słuchu, drogi oddechowe, dłonie, stopy, skóra. Zatem w razie narażenia na wspomniane czynniki zatrudniający ma obowiązek zapewnić pracownikowi: czapkę, szalik, rękawiczki, ciepłe skarpety, a także ocieplane spodnie, kurtkę oraz buty. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|