Odśnieżanie z wykorzystaniem wózków jezdniowych
Jeżeli do odgarniania śniegu miałoby dochodzić mechanicznie, za pomocą wózka jezdniowego, powinno się to odbywać zgodnie z zasadami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 852), dalej rozporządzeniu w sprawie wózków jezdniowych.
Użytkowanie wózków jezdniowych, w tym obsługa, konserwacja, utrzymanie właściwego stanu technicznego oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów i napraw są wykonywane zgodnie z instrukcją wózka jezdniowego (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wózków jezdniowych).
Do obsługi wózków jezdniowych, jeżeli nie są to wózki podnośnikowe, dopuszcza się osobę, która ukończyła 18 lat i:
- posiada zaświadczenie ukończenia odpowiedniego do rodzaju wózka jezdniowego szkolenia, potwierdzającego nabyte umiejętności, w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone:
- przez Urząd Dozoru Technicznego lub
- do dnia 1 stycznia 2011 r. przez Ośrodek Doskonalenia Kadr w Mysłowicach, lub
- posiada dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, lub
- posiada uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.
Dodatkowo, jeżeli wózek jest napędzany gazem, jego operator oraz osoba dokonująca wymiany butli z gazem w tych wózkach muszą posiadać przeszkolenie w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.
Przed dopuszczeniem pracownika do pracy z wykorzystaniem wózka jezdniowego pracodawca ma obowiązek przeszkolić jego operatora, w tym zapoznać z:
- instrukcją wózka jezdniowego w zakresie czynności powierzonych przez organizatora pracy,
- ryzykiem zawodowym,
- instrukcją bezpieczeństwa prac transportowych.
W myśl § 6 rozporządzenia w sprawie wózków jezdniowych, jeżeli prace wykonywane przy użyciu wózka jezdniowego, stwarzają możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanego z warunkami panującymi w miejscu transportu (np. gdy ze względu na panujące warunki jest ślisko), prace z wykorzystaniem wózka jezdniowego powinny być wykonane na podstawie pisemnego polecenia otrzymanego od organizatora pracy, uzgodnionego z właścicielem lub użytkownikiem terenu, na którym prace są wykonywane. Polecenie takie zawiera w szczególności:
- numer polecenia,
- imię, nazwisko i stanowisko służbowe osób odpowiedzialnych za organizację oraz wykonanie pracy,
- wskazanie zakresu i miejsca wykonania poleconych prac,
- określenie warunków i środków ochronnych niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przygotowania i wykonania poleconych prac, w tym środków ochrony indywidualnej,
- wyznaczenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac oraz przerw w ich wykonaniu.
Polecenie to przechowuje się nie krócej niż 3 miesiące od daty zakończenia pracy. Sposób rejestrowania, wydawania, przekazywania, obiegu i przechowywania poleceń pisemnych ustala organizator pracy.
Uwaga! Na pracodawcy spoczywa także obowiązek każdorazowego sprawdzenia stanu technicznego wózków oraz poinformowania operatora wózka o warunkach wykonywania pracy (możliwej prędkości, szerokości, jakości dróg itp.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|