Organizowanie pracy przy odśnieżaniu dachu
Odśnieżanie dachu może być związane z pracą na wysokości i w związku z tym należeć do prac niebezpiecznych, które wymagają zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Wynika to z ogólnych przepisów bhp (Rozdziału 6 Załącznika nr 1 ogólnych przepisów bhp).
Pracą na wysokości w rozumieniu przytoczonego aktu prawnego jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
- jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oszklonymi oknami,
- wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Jeżeli więc dach, z którego ma być usunięty śnieg posiada wspomniane osłony lub konstrukcje, przy jego odśnieżaniu nie ma potrzeby stosować podwyższonych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w razie wykonywania prac na wysokości. Natomiast w razie ich braku, pracodawca powinien zadbać o zainstalowanie balustrad składających się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Gdy jest to niemożliwe, pracownika należy wyposażyć w środki ochrony indywidualnej.
Ważne: Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi (§ 107 ogólnych przepisów bhp), a dostęp do miejsc ich wykonywania mogą mieć jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane. |
Praca na wysokości należy do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca ma obowiązek prowadzić ich aktualny wykaz. Ponadto powinien określić wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy ich wykonywaniu, a przede wszystkim zapewnić:
- bezpośredni nad nimi nadzór przez wyznaczone w tym celu osoby,
- odpowiednie środki zabezpieczające,
- instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
- imienny podział pracy,
- kolejność wykonywania zadań,
- wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach (§ 81 ust. 1 ogólnych przepisów bhp).
Uwaga! Podobnie jak ma to miejsce w przypadku narażenia pracownika na działanie występujących zimą czynników atmosferycznych, tak samo w razie wykonywania prac na wysokości, pracodawca ma obowiązek oszacować ryzyko zawodowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|