Prawo zawierania z pracownikiem dodatkowych umów
Generalnie strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się jego właściwości (naturze), ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Każdy ma zatem prawo:
- wyboru kontrahenta (strona sama decyduje z kim zwiąże się umową),
- kształtowania treści umowy (zobowiązujący się mogą ją ustalić w zasadzie dowolnie),
- wyboru formy zawarcia umowy, przy czym przepis prawa może ją narzucać.
Swoboda powyższa ma również zastosowanie w prawie pracy w zakresie wyboru podmiotu, z którym ma dojść do nawiązania współpracy. Jednakże, ze względu na nierówność stron doznaje ograniczeń w pozostałym zakresie i to właśnie z nich wywodzi się ewentualne przeciwwskazania do podpisania umowy cywilnoprawnej lub dodatkowej umowy o pracę pomiędzy aktualnym pracodawcą a jego pracownikiem.
Analiza Kodeksu pracy prowadzi do wniosku, że związanie się przez te same podmioty jednocześnie stosunkiem pracy i cywilnoprawnym będzie niezgodne z prawem, jeżeli:
- ma być wykonywana praca tego samego rodzaju oraz
- jej świadczenie będzie wykraczało ponad normy czasu pracy.
Znajduje to potwierdzenie w licznym orzecznictwie. Na przykład zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39) umowa zlecenia zawarta z pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, która przewiduje wykonywanie przez niego pracy tego samego rodzaju, co na podstawie umowy o pracę, stanowi uzupełnienie tej drugiej. Zaś w wyroku z 30 czerwca 2000 r. (sygn. akt II UKN 523/99, OSNP 2002/1/22) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju co objęte stosunkiem pracy, stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych oraz przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne.".
Strony istniejącego stosunku pracy mają prawo związać się dodatkową umową o pracę, pod warunkiem że rodzaj umówionej pracy będzie wyraźnie inny. W takim przypadku zatrudniający musi pamiętać o czasie pracy, w tym o zapewnieniu pracownikowi dobowych i tygodniowych odpoczynków.
Ważne: Zatrudnienie pracownika na podstawie dodatkowej umowy o pracę w celu wykonywania tej samej pracy jest traktowane jak obejście przez pracodawcę przepisów o czasie pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|