Ważność umowy pomimo niezachowania formy pisemnej
Umowa o pracę określa strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia zatrudnienia.
Umowa o pracę co do zasady powinna być sporządzona na piśmie, przy czym Kodeks pracy nie zastrzega tej formy pod rygorem nieważności, co oznacza, że stosunek pracy istnieje także, gdy przybierze ona inną formę (np. elektroniczną, dokumentową, a nawet ustną).
Uwaga! Jeżeli przepisy prawa nie zastrzegają dla czynności prawnej zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, to jej zachowanie jest wymagane jedynie dla celów dowodowych.
Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli albo wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany (art. 78 K.c.).
Równoważne formie pisemnej jest oświadczenie złożone w formie elektronicznej, które dla wywołania skutków prawnych wymaga, aby oświadczenie woli zostało opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W przeciwnym razie zostanie uznane za złożone w formie dokumentowej.
Do zachowania formy dokumentowej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie np. za pomocą e-maila, czy też wiadomości sms. Oświadczenie to uważa się za złożone z chwilą, gdy zostało wprowadzone do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby jego adresat mógł zapoznać się z jego treścią.
Także ustne zawarcie umowy o pracę będzie skuteczne. Wtedy dowodem na istnienie stosunku pracy będzie sam fakt jej wykonywania. Wystarczy, że jedna osoba świadczy pracę, a inna ją do niej dopuszcza. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 31 sierpnia 1977 r. (sygn. akt I PRN 112/77). Jego zdaniem: "(...) Oświadczenie woli może być wyraźne i ujęte w formie pisemnej, jak tego wymagają przepisy kodeksu pracy, bądź też dorozumiane, wynikające z zachowania się stron. Takie dorozumiane zawarcie umowy o pracę istnieje zwykle wówczas, gdy zakład pracy dopuszcza pracownika do wykonywania pracy i płaci mu wynagrodzenie. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|