PODNOSZENIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH
Zgodnie z art. 1031 § 1 K.p. pracownik podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, jeśli zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności, za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Zgoda może zostać wyrażona przez każde zachowanie pracodawcy, które wskazuje na jego akceptację podjęcia przez pracownika dokształcania np. gdy ten toleruje nieobecności osoby zatrudnionej. Będzie ona co prawda domniemana, ale nie mniej skuteczna jak ta wyartykułowana wprost albo sporządzona na piśmie.
Gdy podnoszenie przez pracownika kwalifikacji odbywa się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, pracownikowi, z mocy samego prawa, przysługują świadczenia określone w Kodeksie pracy, tj.:
- zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania,
- urlop szkoleniowy w wymiarze oraz przypadkach wskazanych w art. 1032 K.p.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Obok świadczeń przysługujących pracownikowi z mocy prawa, pracodawca może (nie musi) przyznać zatrudnionemu świadczenia dodatkowe, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie (czesne), przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 K.p.). Zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych musi zostać zapisane w umowie. Wynika to z treści art. 1034 § 1 i 3 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|