Uregulowanie kwestii uprawnień do dwóch świadczeń jednocześnie
Prawo do świadczeń emerytalno-rentowych, co do zasady, powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli jednak ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, to prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia. Przy czym to zastrzeżenie, określone w art. 100 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, nie dotyczy emerytury przyznawanej ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Jednocześnie zastrzeżono, odpowiednio w art. 13 ust. 1 pkt 1 i art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, iż:
- zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz
- świadczenie rehabilitacyjne,
nie przysługują osobie uprawnionej m.in. do emerytury.
Nie można więc pobierać jednocześnie wskazanych świadczeń chorobowych oraz emerytury.
Aby zmniejszyć liczbę nadpłat świadczeń, z początkiem 2022 r. wprowadzono zasadę, zgodnie z którą w przypadku przyznania prawa do emerytury za okres, za który ubezpieczony otrzymał:
- zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia albo
- świadczenie rehabilitacyjne,
pobrane z tego tytułu kwoty zaliczane będą na poczet przyznanej emerytury.
Kwoty te będą traktowane jak świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS.
Stosowny zapis w tej sprawie został zawarty w art. 66a dodanym z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy zasiłkowej, w którym ustawodawca jednocześnie zastrzegł, iż z zasiłków:
- można robić potrącenia na zasadach określonych w ustawie emerytalnej oraz
- nie potrąca się należności z tytułu odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej.
Natomiast zasady dokonywania potrąceń tych kwot uznanych za zaliczkowe zostały doprecyzowane w znowelizowanym z dniem 1 stycznia 2022 r. art. 139 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej, który dodatkowo określa hierarchię potrąceń (patrz ramka). W ramach tej samej pozycji, kwoty wymienionych wcześniej świadczeń chorobowych potrącane są po świadczeniach wypłacanych w kwocie zaliczkowej oraz po kwotach świadczenia lub świadczeń podlegających rozliczeniu w trybie określonym w art. 98 ust. 3 ustawy emerytalnej.
Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych
Art. 139 ustawy emerytalnej, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. 1. Ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podlegają potrąceniu, z uwzględnieniem art. 141 ustawy emerytalnej, następujące należności:
(...) 3. Potrącenia należności wymienionych w ust. 1 dokonuje się w kolejności podanej w tym przepisie. (...) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|