Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego
Jestem uprawniona do wypłaty zasiłków swoim pracownikom. Z dniem 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania okresu zasiłkowego, polegające na zliczaniu wszystkich okresów niezdolności do pracy z przerwami nieprzekraczającymi 60 dni, niezależnie od tego czy zostały one spowodowane tą samą czy inną chorobą. Czy dotyczy to także zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego?
TAK. Wspomniane zmiany mają odpowiednie zastosowanie do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
W świetle bowiem art. 7 ustawy wypadkowej, przy ustalaniu prawa m.in. do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, podstawy jego wymiaru oraz jego wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej. Żaden przepis ustawy wypadkowej, jak i ustawy zmieniającej, nie przewiduje odrębnych zasad dotyczących okresu zasiłkowego dla ubezpieczonych niezdolnych do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
W efekcie:
- okres takiej niezdolności powstałej po przerwie nieprzekraczającej 60 dni będzie wliczany do jednego okresu zasiłkowego z okresem poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej np. tzw. zwykłą chorobą, a także
- zasiłek chorobowy wypadkowy za okres po ustaniu ubezpieczenia nie będzie mógł być pobierany za okres dłuższy niż 91 dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|