Wypłata wynagrodzenia przed wymaganym terminem
W naszej firmie wypłata wynagrodzenia miesięcznego ma miejsce 10. dnia następnego miesiąca. Jednak wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłaciliśmy 31 grudnia ubiegłego roku (ze względu na zmiany podatkowo-składkowe, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r.). Czy mogliśmy tak przyśpieszyć wypłatę?
Według Głównego Inspektoratu Pracy było to dopuszczalne. W wielu zakładach pracy wynagrodzenie za dany miesiąc płatne jest do 10. dnia następnego miesiąca. Na wyznaczenie takiego terminu wypłaty pozwala art. 85 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca.
Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę ustala pracodawca w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli nie posiada przepisów zakładowych, to w informacji o warunkach zatrudnienia. Pracodawca, który wyznaczył termin wypłaty za dany miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca (np. 8. dnia następnego miesiąca), powinien wypłacić wynagrodzenie za grudzień 2021 r. na początku stycznia 2022 r. Zazwyczaj taki przesunięty termin wypłaty nie przysparza większych trudności, nawet na przełomie lat kalendarzowych. Tym razem jednak rozpoczęcie 2022 r. wiązało się z poważnymi zmianami podatkowymi oraz dotyczącymi składki zdrowotnej, wprowadzonymi przez Polski Ład. Niektórzy pracodawcy, wypłacający wynagrodzenie za dany miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca, postanowili więc wypłacić wynagrodzenie za grudzień 2021 r. jeszcze w grudniu 2021 r. - co pozwoliło im zastosować do tej wypłaty przepisy obowiązujące w 2021 r.
Pojawiło się jednak pytanie, czy na gruncie prawa pracy takie przyspieszenie terminu wypłaty było/jest dopuszczalne. Główny Inspektorat Pracy uznał, że tak, stwierdzając w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 21 grudnia 2021 r., iż: (...) Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 K.p.). Terminowa wypłata wynagrodzenia jest obowiązkiem pracodawcy (...), a uchybienie temu obowiązkowi stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny (...). Z punktu widzenia prawa pracy dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w terminie poprzedzającym termin określony w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę (wykroczenie, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 k.p. popełnia m.in. ten, kto wypłaca wynagrodzenie po ustalonym terminie). (...)".
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|