Przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę a bieg limitów 33 i 3
W październiku 2021 r. przejęliśmy część innego zakładu pracy razem z pracownikami. Jednemu z nich kończy się umowa na czas określony zawarta z poprzednim pracodawcą. Chcemy kontynuować zatrudnienie z tym pracownikiem na podstawie kolejnej umowy na czas określony. Czy do limitu takich umów wlicza się umowy terminowe podpisane w poprzedniej firmie?
TAK. Jak wynika z art. 251 K.p. pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony, na okres nie dłuższy niż 33 miesiące (łącznie). Konsekwencją przekroczenia tych limitów jest przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony. Skutek ten następuje - z mocy samego prawa - z dniem zawarcia czwartej umowy na czas określony lub w dniu następnym po przekroczeniu 33-miesięcznego limitu czasowego.
Do okresu 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy lub umów na czas określony wlicza się wszystkie okresy pracy na podstawie tych umów u danego pracodawcy (przypadające od 22 lutego 2016 r.). Do limitu ilościowego umów wlicza się natomiast umowy na czas określony zawarte począwszy od 22 lutego 2016 r. oraz - na określonych zasadach - umowy trwające w tym dniu.
W związku z wymogiem przestrzegania limitów zatrudnienia terminowego przez danego pracodawcę może pojawić się pytanie, w jaki sposób ustalać limity "33 i 3" w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 K.p. Przepis ten stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W przypadku przejęcia pracowników przez nowy zakład pracy w trybie art. 231 K.p., dotychczasowe umowy o pracę przejmowanych pracowników są nadal obowiązujące. Czy oznacza to, że nowy pracodawca "przejmuje" również biegnące limity zatrudnienia terminowego?
Przepisy Kodeksu pracy nie wypowiadają się w tej kwestii, jej oceny dokonało jednak Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa resort ten w piśmie z dnia 20 stycznia 2021 r. uznał, że: "(...) Kodeks pracy nie zawiera na taką okoliczność - jak przejście zakładu pracy w trybie art. 231 K.p. - regulacji prawnej, która przewidywałaby odmienny sposób obliczania maksymalnego limitu 3 umów o pracę na czas określony i łącznego limitu (okresu) 33 miesięcy terminowego zatrudniania, o którym mowa w art. 251 § 1 K.p., wskazując np., że od dnia takiego transferu limity te należałoby obliczać od nowa. (...).
Wskutek wspomnianego wyżej transferu następcą prawnym dotychczasowego pracodawcy w konkretnym stosunku pracy z przejmowanym pracownikiem staje się wprawdzie nowy pracodawca (następuje przekształcenie podmiotowe pracodawcy), jednakże sukcesja uniwersalna, która jest następstwem takiego transferu powoduje, że m.in. w kontekście stosowania regulacji art. 251 K.p. powinien być on (pracodawca przejmujący - przyp. red.) traktowany, zdaniem resortu, jako ta sama strona tego stosunku pracy, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. (...)".
Przykład
Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z tym uzupełnieniem, że w poprzednim zakładzie pracy pracownik podpisał dwie umowy na czas określony. W chwili przejścia do nowego pracodawcy pracownika obowiązywała druga umowa na czas określony, która łącznie z pierwszą umową tego rodzaju objęła okres 18 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca, który przejął tego pracownika razem z częścią zakładu pracy może, po zakończeniu bieżącej umowy, podpisać z nim jeszcze jedną umowę na czas określony, na okres pozostały do wyczerpania limitu 33 miesięcy. |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|