Absencja chorobowa i praca na dyżurze w ewidencji czasu pracy
Pracownik był na zwolnieniu lekarskim przez kilkanaście dni. Jak wykazać tę nieobecność w ewidencji czasu pracy, w dniach czy w przeliczeniu na godziny? Jak zaznaczyć godziny pracy na dyżurze pracownika, który jest zatrudniony w systemie zadaniowym?
Nieobecność z powodu choroby należy wykazać w dniach. Nie powinny być natomiast ewidencjonowane godziny przepracowane na dyżurze przez pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym.
Pracodawca, dla celów prawidłowego ustalenia wynagrodzenia pracownika i innych świadczeń związanych z pracą, jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy. Podstawowym aktem prawnym określającym zakres dokumentacji dotyczącej czasu pracy jest rozporządzenie dokumentacyjne. W sposób szczegółowy wskazuje ono, jakie informacje powinny być zamieszczane m.in. w ewidencji czasu pracy, zwanej też kartą ewidencji czasu pracy. Zgodnie z § 6 pkt 1 lit. a) rozporządzenia dokumentacyjnego, ewidencja czasu pracy zawiera informacje m.in. o liczbie godzin:
- przepracowanych oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia oraz
- rodzaju i wymiarze innych (niż zwolnienia od pracy) usprawiedliwionych nieobecności w pracy.
W przypadku danych dotyczących innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy - do których należy m.in. nieobecność w związku ze zwolnieniem lekarskim - rozporządzenie nie precyzuje, w jaki sposób należy uwidaczniać w ewidencji czasu pracy takie nieobecności. Jak jednak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, udostępnionego naszemu Wydawnictwu w dniu 8 września 2021 r.: "(...) jeżeli określona usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy obejmuje cały dzień lub dni (tak jak ma to miejsce w przypadku zwolnień lekarskich od pracy...), to w takich samych jednostkach, tj. dniach, powinien być odzwierciedlony wymiar tej nieobecności w jego ewidencji czasu pracy. (...)".
Ewidencja czasu pracy pracowników świadczących pracę w ramach zadaniowego systemu czasu pracy może być prowadzona w sposób uproszczony, tj. bez wykazywania godzin pracy. Ministerstwo w przytoczonym stanowisku uznało, że uproszczenie ewidencji tej grupy pracowników oznacza, iż: "(...) Nie podlegają również ewidencjonowaniu godziny dyżuru pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy, w czasie których pracownicy ci wykonywali pracę; godziny takie są bowiem zaliczane do ich czasu pracy/godzin pracy. Ewidencjonowaniu podlegają natomiast godziny dyżuru takich pracowników, w czasie których nie wykonywali oni pracy (por. treść art. 1515 § 2 k.p., w myśl którego czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy). (...)".
Ministerstwo zastrzegło jednak w swojej opinii, że art. 149 K.p., dotyczący uproszczonej ewidencji czasu pracy, nie wyklucza możliwości wykazywania godzin pracy w tego rodzaju ewidencji. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|