Badania kontrolne i urlop pracownika na kwarantannie lub izolacji
Pracownik pracował zdalnie na kwarantannie. W związku z wystąpieniem COVID-19, co potwierdził test, kwarantanna została zamieniona na izolację domową (w czasie której też pracuje zdalnie). Okres tej izolacji, razem z kwarantanną, prawdopodobnie przekroczy 30 dni. Czy w takiej sytuacji, po powrocie pracownika do pracy, powinniśmy go skierować na badania kontrolne? Czy w czasie izolacji można mu udzielić urlopu?
Wykonanie badań kontrolnych będzie konieczne tylko w przypadku, gdy pracownik świadczący pracę zdalną i objęty izolacją domową utraci - z powodu wystąpienia lub nasilenia objawów COVID-19 - zdolność do wykonywania pracy. Wówczas, o ile okres tej niezdolności przekroczy 30 dni, po jej zakończeniu pracownik będzie musiał odbyć badania kontrolne.
Ustalając okres choroby dla potrzeb wykonania badań kontrolnych trzeba mieć na uwadze, że kwarantanna jest odosobnieniem osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, natomiast izolacja w warunkach domowych dotyczy osoby, u której stwierdzono COVID-19, ale która nie wymaga leczenia szpitalnego. Z tego względu do okresu chorobowej niezdolności do pracy, ustalanej dla potrzeb wykonania badań kontrolnych, nie jest wliczany okres kwarantanny - bez względu na to, czy w jej trakcie była świadczona praca zdalna, czy też nie. Nie jest uwzględniany również okres pracy zdalnej w czasie izolacji, ale tylko do momentu utraty przez pracownika zdolności do tej pracy z powodu wystąpienia/nasilenia objawów COVID-19. Wówczas, jeżeli okres choroby będzie dłuższy niż 30 dni, konieczne będą badania kontrolne, co potwierdziło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w piśmie z dnia 26 stycznia 2021 r. (patrz ramka).
Pracownik w czasie pracy zdalnej na kwarantannie lub w izolacji domowej jest traktowany jak osoba wykonująca swoje normalne obowiązki służbowe. Jest to argument za możliwością udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę zdalnie w czasie kwarantanny/izolacji. Pogląd ten został potwierdzony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 5 lutego 2021 r. Resort ten uznał, że udzielenie urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy zdalnej jest możliwe również w czasie objęcia pracownika kwarantanną lub izolacją domową. Wykorzystywanie urlopu w tym czasie nie może jednak prowadzić do naruszenia zasad izolacji, wynikających z przepisów epidemicznych. W razie zaprzestania pracy zdalnej na kwarantannie lub izolacji, udzielenie urlopu w tych okresach nie będzie już możliwe.
"(...) jeśli ustawodawca dopuszcza możliwość świadczenia pracy w sposób zdalny zgodnie z przepisem art. 3 ustawy anty-covid (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19..., zwanej specustawą w sprawie COVID-19, Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm. - przyp. red.), podczas obowiązkowej izolacji w warunkach domowych i pracownik będzie pracował w tym czasie za zgodą pracodawcy, to okres ten nie powinien być wliczany do okresu niezdolności do pracy.
Jeżeli natomiast podczas izolacji pracownik, ze względu na stan zdrowia, nie może świadczyć pracy lub obowiązkowa izolacja odbywa się w izolatorium lub w szpitalu, w takim przypadku, zdaniem resortu, okres izolacji należy zaliczyć do okresu niezdolności pracownika do pracy. (...) nawet w przypadku, gdy pracownik w czasie kwarantanny nie będzie mieć możliwości świadczenia pracy, kwarantanna nie powinna być traktowana jako czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą". Stanowisko Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 stycznia 2021 r. udostępnione naszemu Wydawnictwu |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|